Jak oglądać filmy po angielsku? Sprawdzone wskazówki!

filmy po angielsku

Przypuszczam, że jedną z najpopularniejszych rad, jakie słyszysz w kontekście nauki języka, jest: czytaj książki i oglądaj filmy po angielsku. Jasne, gdyby to było takie proste, to na pewno każdy z nas już od pierwszej lekcji języka właśnie tak by robił! Z czytaniem książek po angielsku rozprawiałam się już jakiś czas temu. Dziś nadszedł czas na przygotowanie się do oglądania filmów! Jak nauczyć się rozumieć teksty w filmach? Od jakich filmów zacząć? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

1. Oglądaj odcinek ulubionego serialu albo filmik na Ted najpierw z polskimi napisami albo lektorem, a potem drugi raz – bez pomocy.

To najlepsza metoda, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić, na szybkie zaczęcie oglądania filmów po angielsku. Dzięki takiemu sposobowi, już wiesz generalnie, o co chodzi, dzięki czemu unikasz przedwczesnego sfrustrowania, które już na starcie utrudniłoby Ci przyswajanie informacji. Co więcej, nie jesteś przecież w stanie zapamiętać wszystkich tekstów z całego odcinka, zatem częściowo będziesz bazować na tym, co już wiesz z polskiej wersji, a częściowo będziesz jednak rozumieć ze słuchu. Kolejną korzyścią jest to, że słyszysz tłumaczenia polskich zwrotów, dzięki czemu łapiesz całe wyrażenia i w to w zupełnie naturalny, wynikający z kontekstu sposób.

2. Słuchaj podcastów po angielsku.

Największym problemem w oglądaniu filmów po angielsku nie jest zrozumienie kontekstu i domyślenie się, o czym jest film. No, nie spodziewam się jakoś, że gdybyś oglądał Bridget Jones bez dźwięku, to pomyślałbyś, że to film sensacyjny o amerykańskich służbach specjalnych. Najtrudniejsze jest właśnie zrozumienie słów i znaczenia dialogów. Dlatego polecam słuchanie podcastów po angielsku. Wówczas macie wyłączony jeden kanał komunikacyjny (wzrok) i możesz się skupić tylko na tym, co słyszysz. Z jednej strony, to utrudnienie, bo nie widzisz kontekstu, nie możesz się domyślić na podstawie scenografii czy zachowania aktorów. Ale dzięki temu ćwiczysz tę najtrudniejszą umiejętność, czyli rozumienie ze słuchu.

3. Oglądaj filmy po angielsku (albo słuchaj podcastów) na słuchawkach.

Rozkręcenie głośności w telewizorze czy komputerze nie załatwi sprawy. Kiedy słuchasz na słuchawkach, jesteś w stanie znacznie lepiej usłyszeć wszystkie wypowiedziane słowa, co w oczywisty sposób, ułatwi zrozumienie sensu wypowiedzi. Miałam ostatnio taką sytuację, że kilkukrotnie oglądałam ten sam filmik na Ted, bo wykorzystywałam do jednej z prezentacji. Pierwsze dwa-trzy razy oglądałam normalnie, z użyciem głośniczków, ale za którymś razem musiałam skorzystać ze słuchawek (jestem kulturalnym pasażerem PKP) i jakież było moje zdziwienie, gdy usłyszałam całe frazy, których w ogóle nie słyszałam wcześniej!

4. Zacznij od filmów obyczajowych albo komedii romantycznych.

A przede wszystkim, wybierz film, który autentycznie Cię zainteresuje, bo to z zasady ułatwia uczenie się. Czemu nie inne typy filmów? Jeśli wybierzesz film sensacyjny, utkniesz na technicznych wyrażeniach dotyczących broni, polityki, układów itp. Jeśli wybierzesz szaloną komedię typu American Pie, utkniesz na slangu, potocznych zwrotach, których z pewnością nikt Cię nie uczył na lekcjach angielskiego. Dlatego komedie romantyczne są idealnym wyborem, bo są kierowane do prostego odbiorcy nieoczekującego od filmu za dużo 😛 A to jest dokładnie to, czego potrzebujemy, żeby spokojnie zacząć się uczyć angielskiego z filmem!

5. Mądrze korzystaj ze słownika.

Sprawdzanie każdego słówka, które pojawi się w filmie, a którego nie rozumiesz, jest oczywiście bez sensu. Ale jeśli dane słówko pojawia się raz, drugi, trzeci aż w końcu zaczyna wyglądać na to, że stanowi ono sens całego filmu, to chyba lepiej sprawdzić, niż potem na koniec filmu doznać olśnienia, że chodziło o coś zupełnie innego, niż Ci się wydawało 😛 Dlatego warto mieć przy sobie komórkę z włączonym słownikiem i sprawdzać niektóre słówka od razu.

6. Jeśli musisz korzystać z napisów, korzystaj z angielskich.

Wybieranie polskich napisów zamiast lektora z przekonaniem, że robisz to po to, żeby osłuchać się z angielskim, może Cię zawieść. A to z bardzo prostej przyczyny, jeśli masz dostępne napisy, to je po prostu czytasz. Nie słuchasz i nie próbujesz sam zrozumieć ze słuchu. No po prostu, naturalnie nasz wzrok leci od razu do napisów, bo po co się męczyć, skoro na dole ekranu masz gotowe rozwiązanie? I to nie jest tak, że ja się czepiam Was, ja mam dokładnie tam samo! Dlatego, jeśli zależy mi na tym, żeby obejrzeć coś po angielsku, to absolutnie wyłączam polskie napisy, bo to tylko utrudnia.

No. To jak już wiecie, jak oglądać filmy po angielsku (ze zrozumieniem), to polecam jeszcze wpis o tym, jak nauczyć się czytać książki po angielsku i maksymalnie powiększać dzięki temu zasób swojego słownictwa!

A czy Wy macie jakieś sposoby na filmy po angielsku? A może oglądaliście jakiś film w oryginalnej wersji językowej i był wyjątkowo przystępny i zechcielibyście się pochwalić? Sekcja komentarzy czeka na Was!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
http://englishake.pl/2017/03/23/filmy-po-angielsku/
Twitter