10 blogów kulturowych o krajach anglojęzycznych.

blogi kulturowe

Nauka języka powinna iść w parze z poznawaniem kultury krajów, w których danego języka się używa. Dlaczego? Patrząc z pragmatycznego punktu widzenia, to warto po to, żeby rozumieć odniesienia kulturowe w języku – do literatury, filmów, programów. Z drugiej strony, jeśli nie jaracie się przesadnie nauką języka samą w sobie, to zagłębienie się w historię czy zwyczaje mieszkańców danego kraju może stanowić dla Was motywację do nauki i poznawania także okołojęzykowych ciekawostek. A źródłem sprawdzonej wiedzy o tym, jak to jest żyć w danym miejscu, mogą być oczywiście… blogi kulturowe!

W przypadku angielskiego sprawa jest o tyle trudna, że wielu z nas uczy się angielskiego nie z miłości czy fascynacji Stanami Zjednoczonymi czy Wielką Brytanią, ale ze względu na to, że jest to język, którym dogadamy się na całym świecie. Po prostu, angielski wielu osobom nie kojarzy się w tak prosty sposób konkretnie z USA czy UK, czy z jakimkolwiek innym krajem anglojęzycznym. Znacznie łatwiej w tym kontekście jest na przykład uczącym się włoskiego, bo będą mieli jednoznaczne skojarzenie języka z krajem. A w przypadku angielskiego, jest to często jednak bardziej rozmyte i wierzcie mi, zdarzali mi się uczniowie, którzy po latach nauki nie potrafili wymienić choćby 3 charakterystycznych dla Londynu landmarków.

[kto z Was się teraz zastanowił, czy on sam potrafiłby wskazać charakterystyczne londyńskie miejsca…?:P]

Dlatego postanowiłam trochę poszerzyć tę kulturową stronę Englishake’a. Wkrótce mam nadzieję wystartować z nowym cyklem wpisów, czysto kulturowych (wyczekujcie trailera!), a dziś weźmiemy na warsztat blogi kulturowe, które specjalizują się właśnie w krajach anglojęzycznych.

W części pierwszej przygotowałam dla Was blogi kulturowe pisane przez Polaków, po polsku. W drugiej części coś dla tych bardziej zaawansowanych językowo – blogi kulturowe o krajach anglojęzycznych, ale po angielsku. Wyczekujcie! A już teraz śmigajcie po listę blogów i… miłej lektury!

Blogi kulturowe o krajach anglojęzycznych (pisane po polsku):

  1. I love pierogies – blog autorki o jej życiu w Seattle
  2. Ja&On – blog prowadzony przez małżeństwo Polaków mieszkających w Kaliforni, autorów talk show o start upach z Doliny Krzemowej Valley Talks
  3. Pamiętnik Emigrantki w Chicago – tytuł bloga mówi sam za siebie:P 
  4. INTERAMERYKA – internetowy przewodnik po Ameryce
  5. Little Own Shoes – blog polskiej przewodniczki po Nowym Jorku
  6. Mama w UK – blog polskiej mamy mieszkającej w Anglii 
  7. DuoLook – doświadczenia małżeństwa mieszkającego w Londynie 
  8. Anna Górecka – blog o prowadzeniu biznesu w UK (co już jest ciekawe!), ale znajdziecie tu także bardzo dużo lifestyle’owych wpisów o samym UK 
  9. I saw pictures – blog polskiej fotografki mieszkającej w Londynie, przeprowadzającej się do Portugalii, a przede wszystkim zamieszczającej przepiękne zdjęcia (i ciekawe wpisy, naturalnie!) z obu tych miejsc 
  10. Smart Polak – blog o emigracji w UK, mniej lifestyle’u, więcej konkretów, formalności i trudności, które mogą spotkać każdego emigrującego do UK. Kopalnia wiedzy! 

A czy Wy znacie jakieś blogi kulturowe, które moglibyście polecić w tym temacie? Sekcja komentarzy czeka na Was!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
http://englishake.pl/2017/06/17/blogi-kulturowe/
Twitter