I blame Adele czyli 2 powody, dla których nie powinieneś uczyć się angielskiego z piosenek

angielski z piosenek

Rzeczywiście warto się otaczać angielskim, czytać, pisać, oglądać… Ale czy angielski z piosenek to dobry pomysł na naukę? No, tu niestety akurat zachowałabym ostrożność. Dlaczego? Poniżej, 2 wystarczająco poważne powody, dla których piosenki nie są najlepszą metodą na naukę języka na przykładzie jednej (!) piosenki Adele, Hello.

1.Swobodne podejście do gramatyki.

Mam wrażenie, że w polskich piosenkach raczej nie zdarza się aż takie naginanie gramatyki do potrzeb rymu czy rytmu piosenki. Natomiast w piosenkach angielskich jest to często element wyrazu artystycznego, bo nie sądzę, aby było to lenistwo lub niewiedza (chociaż…?)

But it don’t matter w refrenie Hello aż mnie chrzęści w uszach. Blah. Nic dziwnego, że potem mam uczniów, których “it don’t” nie gryzie w język, choć powinno palić jak cholera.

2. Bardzo potoczny język

I tu znów, o ile za przykład nie bierzemy raperów, to polscy artyści jednak nie przesadzają z używaniem slangu w piosenkach. Poza hip-hopem raczej nie słyszymy w piosenkach o hajsie na wachę, a w angielskim pozwala się na więcej, co psuje potem uczniów i nauczyciele muszą potem poprawiać…

Przykład? Time’s supposed to heal ya… I potem delikwent ledwo co to be ogarnął, ale zamiast you wymawia ya, bo przecież tak się mówi. A brzmi to mega pretensjonalnie. Tak jakby ktoś do swojego profesora na uczelni powiedział ziomeczku. Albo ain’t jak w I ain’t done much healing. To jest oczywiście poprawne, ale bardzo potoczne. Więc u kogoś, kto robi błędy na poziomie she go home, używanie ain’t będzie po prostu śmieszne. Fujoza. Nie róbcie tego. A przynajmniej dopóki nie mówicie po angielsku na tyle swobodnie, że brzmi to autentycznie.

Znacznie lepszym źródłem żywego języka są wszelkiego rodzaju tutoriale i vlogi na Youtube. Bez problemu znajdziecie tam kanał, który dotyczy tematu, który Was interesuje i który prowadzony przyzwoitym językiem. 

 

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2016/09/06/angielski-z-piosenek/
Twitter