Talk to me! Czyli 4 pomysły na znalezienie partnera do rozmów po angielsku

partner do rozmowy po angielsku

Wiadomo, że aby dobrze mówić po angielsku, trzeba… mówić po angielsku! Ha! Łatwo powiedzieć, ale nie tak łatwo zrobić. No bo do kogo mamy gadać? Do siebie samych? Do kota? Można zapisać się na konwersacje i to oczywiście jest najefektywniejsza opcja, bo usystematyzowana i celowa. Ale co jeśli nie za bardzo masz pieniądze na to, żeby wydać je na lekcje angielskiego, a mimo wszystko, chciałbyś lepiej się komunikować w tym języku? Moja podpowiedź: partner do rozmowy po angielsku! Mam dla Ciebie parę sugestii, jak za darmo, albo bardzo niewielkim kosztem znaleźć kompana do pogadania po angielsku!

Pssst! Ale zanim przeczytasz dalej, zerknij, może któryś z tych wpisów na temat MÓWIENIA PO ANGIELSKU też Ci się przyda!

Partner do rozmowy po angielsku – jak go znaleźć i gdzie szukać?

1.SPOTKANIA TOASTMASTERS

Toastmasters to organizacja non-profit, klub mówców, który zrzesza ludzi, którzy na zasadzie wymiany doświadczeń i realizacji własnych projektów uczą się lepiej mówić i przemawiać. Aktualnie istnieje prawie 15 tysięcy klubów w ponad 120 krajach świata! Co ważne, Toastmasters ma w Polsce także swoje anglojęzyczne wersje – poniżej lista tych anglojęzycznych klubów Toastmasters w Polsce. Wtedy do klubu należą zarówno Polacy, ale też obcokrajowcy mieszkający w Polsce. Poziom angielskiego jest różny, więc nie martw się na zapas, że nie zrozumiesz. Pamiętaj, że celem nadrzędnym nie jest nauka angielskiego, a mówienie, więc najważniejsza jest komunikacja i dogadanie się, a nie znajomość trudnych słówek i inwersji emfatycznej. A spotkania są śmieszne, inspirujące i nawet nie zauważasz, jak szybko leci czas. O szczegółach i przebiegu takich spotkań przeczytasz na stronach internetowych klubów, które podlinkowałam pod miastami.

Gdzie: wszystkie większe miasta w Polsce

Kiedy:  kluby spotykają się co tydzień, spotkania trwają około dwóch godzin. Dokładnych dni i godzin spotkań szukaj na stronach internetowych poszczególnych klubów.

Koszt: bycie gościem nic nie kosztuje – wtedy jednak głównie słuchasz, uczestniczysz tylko w niektórych aktywnościach i nie możesz realizować własnych projektów. Ale z powodzeniem możesz korzystać tylko z opcji bycia gościem. Członkostwo z kolei to koszt około 200-300 złotych na pół roku lub na rok.

2. PORTALE TYPU CONVERSATION EXCHANGE CZYLI PARTNERZY JĘZYKOWI (LANGUAGE PARTNERS)

Istnieje szereg portali internetowych, które pomagają „kojarzyć” osoby, które uzupełniają się swoimi zdolnościami językowymi. O co chodzi? Deklarujesz, jakimi językami władasz oraz których języków chciałbyś się uczyć. Na tej podstawie wyszukujesz osoby, które mogą Ci pomóc, ale też którym Ty mógłbyś w zamian zaoferować swoje zdolności językowe.

W praktyce nie zawsze tak jest, że to musi być taka wymiana 1 do 1. Wiele osób jest chętnych po prostu rozmawiać z Tobą w tym języku, którego się uczysz, bo np. dla nich to jest język ojczysty i po prostu mają frajdę z tego, że poznają osobę z innego końca świata. Ale żeby była jasność, to nie są lekcje, tylko po prostu towarzyskie rozmowy tyle, że w konkretnym języku. Ja sama korzystałam z tego wielokrotnie (konkretnie z Conversation Exchange) i naprawdę można poznać ciekawych, mądrych ludzi, którzy będą chcieli bezinteresownie podzielić się swoimi zdolnościami. I wcale nie musisz od razu wybierać Brytyjczyków albo Amerykanów, jeśli boisz się, że ich nie zrozumiesz! Możesz sam wybrać, z kim chcesz pogadać!

Gdzie: on-line (Facebook, Skype, mail), face-to-face. Przykładowe strony: Conversation Exchange (sprawdzone, sama korzystałam!), My Language Exchange, The Mixxer, Italki

Kiedy: a kiedy chcesz i kiedy się dogadasz!

Koszt: absolutnie żaden! Co najwyżej koszt kawy, na którą umówisz się ze swoim language partnerem!

3. SPOTKANIA BAROWE TYPU LANGUAGE EXCHANGE CZYLI WYMIANY JĘZYKOWE

W wielu miastach organizowane są spotkania, zazwyczaj skrzykiwane przez media społecznościowe, podczas których można pogadać po angielsku. Czasem są częściowo moderowane (w Łodzi jest to na przykład grupa Learn English – do odszukania na Facebooku), ale czasem są to po prostu spotkania przy barze, podczas których dostajesz naklejkę ze swoim imieniem i językami, którymi mówisz i krążysz po pubie i zagadujesz do ludzi, którzy znają język, który Cię interesuje (w Łodzi takie spotkania organizuje na przykład pub Szósta Dzielnica przy Pietrynie). Z pewnością znajdziesz takie spotkania organizowane także w Twoim mieście – wpisz w wyszukiwarkę language exchange + Twoje miasto i na pewno odnajdziesz puby, które organizują takie spotkania.

Gdzie:  puby w całej Polsce

Kiedy: do sprawdzenia na stronach konkretnych pubów

Koszt: zazwyczaj żaden, co najwyżej koszt zakupów w barze, ale warto sprawdzić na stronach poszczególnych organizatorów

4. MENTORING WOLONTARIUSZY EUROPEJSKICH 

Możesz także zgłosić się do jednej z organizacji przyjmujących wolontariuszy europejskich w ramach programu Erasmus+ w Twoim mieście. Wolontariusze to młodzi ludzie z całej Europy, którz przyjeżdżają do Polski realizować różne projekty wolontaryjne – artystyczne, społeczne, edukacyjne… Kiedy przyjeżdżają do Polski, organizacja przyjmująca pomaga im w połapaniu się w naszej rzeczywistości i zaklimatyzowaniu się. I tym właśnie zajmują się mentorzy, ktorzy wspierają wolontariuszy w realizacji ich projektów. Co ważne, angażujesz się tyle, ile możesz – oczywiście mentor jest niezbędny w szczególności na początku, kiedy trzeba pomóc z formalnościami, lokalizacjami itp., ale mentor też nie jest z tym sam, tylko pomaga mu w tym organizacja przyjmująca wolontariuszy. Świetne doświadczenie, polecam każdemu!

Gdzie: organizacje przyjmujące wolontariuszy europejskich w całej Polsce – listę organizacji znajdziesz tutaj!

Kiedy: nabór mentorów może się odbywać w zasadzie przez cały rok, więc trzeba być tylko czujnym i obserwować portale organizacji, aby nie przegapić momentu!

Koszt: żaden! Znów, jedyny koszt, to wyjścia na kawę czy na obiad z Twoim wolontariuszem, ale przecież zawsze możecie się spotkać w parku i pominąć wszelkie koszty 🙂

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz te podpowiedzi za przydatne? Zajrzyj na fanpage Englishake’a na Facebooku i zostaw jakiś ślad po sobie! -> Englishake’owy fanpage. A jeśli pracujesz nad swoim spoken English, to może Ci się przydać wpis o tym, jak przygotować się do rozmowy albo prezentacji po angielsku!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2016/10/24/partner-do-rozmowy-po-angielsku/
Twitter