5 najlepszych filmików na TED – mój ranking

Oglądanie filmików może być świetną metodą na ćwiczenie angielskiego. Zwłaszcza, że osoby, które się tam wypowiadają bardzo dbają o sposób prezentacji, w tym także o język, sposób mówienia. Dlatego dobrze jest zacząć akurat od takich filmików, gdzie występujący ma przygotowaną przemowę, niż na przykład spontanicznych wypowiedzi aktorów czy prezenterów, które można znaleźć na YouTube. Dodatkowo, jeśli obawiasz się, że nie zrozumiesz ze słuchu, możesz się wspomóc napisami. W wersji prostszej – polskimi, lub w wersji trudniejszej – angielskimi. Żeby włączyć napisy, kliknij w odtwarzanie filmiku, następnie po prawej na dole jest guzik „Subtitles”. Po wejściu w tę zakładkę znajdziesz listę napisów w dostępnych wersjach językowych.

Żeby oszczędzić Wam czasu na przegrzebywanie wszystkich filmików na TED, zrobiłam zestawienie swoich ulubionych filmików. Takich, do których często wracam, bo są a) inspirujące, b) dobrze zaprezentowane, c) pouczające.

No to siup. Ranking moich 5 ulubionych filmików na TED, dzięki którym połączysz przyjemne z pożytecznym.

MIEJSCE 5

5. Jak uczynić ze stresu swojego sprzymierzeńca – Kelly McGonical to psycholog kliniczny z Uniwersytetu Stanforda. W tym filmiku opowiada o tym, jak sprawić, aby stres zadziałał na naszą korzyść. Powołuje się na szereg ciekawych badań, między innymi pokazuje wyniki badań, które wskazują, że stres szkodzi zdrowiu bardziej tym osobom, które… są przekonane o szkodliwym działaniu stresu!

MIEJSCE 4

4. Gra, która daruje Ci dodatkowych 10 lat życia – Jane McGonical (siostra bliźniaczka Kelly! Zauważyłam zbieżność nazwisk dopiero, gdy pisałam tego posta i okazało się, że to siostry!) to projektantka gier komputerowych, ale nie takich zwykłych, jak strzelanki czy wyścigi. Jane projektuje gry wspierające… życie. Gry, które wspierają podejmowanie decyzji, zmienianie nawyków, rozwiązywanie problemów. Zaprojektowała grę SuperBetter, która wspiera swoich ponad 200 tys. użytkowników w podejmowaniu wyzwań zdrowotnych. W tym wystąpieniu Jane opowiada swoją bardzo prywatną historię choroby, oraz to, jak udało jej się przetrwać trudną rehabilitację, dzięki podejściu do życia jako do gry. „Na żywo” proponuje ćwiczenie, które sprawi, że będziecie żyć 10 lat dłużej. Zaintrygowani? Zobaczcie koniecznie!

MIEJSCE 3

3. Jak uporałem się z tremą – na filmik Joe’a Kowana trafiłam przygotowując materiały na warsztaty dla młodych muzyków dotyczące radzenia sobie z tremą sceniczną. I uwielbiam ten filmik! Chichoczę z niego za każdym razem, kiedy go oglądam! Wystąpienie jest w postaci piosenki o… tremie, którą Joe odczuwa gdy ją śpiewa! Serio! Joe jest tak rozkosznym, zakłopotanym misiem, że można to oglądać w kółko. Zwłaszcza, gdy śpiewa o wyobrażaniu sobie swojego audytorium nago…

MIEJSCE 2

2.Najgorszy koszmar każdego, kto musi występować publicznie. Okej, tutaj jest mniej gadania, a więcej akcji. A w zasadzie, to jest głównie akcja. Zatem filmik będzie głównie przyjemny, a jedynie umiarkowanie pożyteczny 😛 Ale jestem pewna, że jak go obejrzycie, to powiecie, że było warto. I jeśli kiedykolwiek musieliście występować publicznie (np. podczas egzaminu ustnego!) – koniecznie musicie to zobaczyć. Prezenter, Colin Robertson, chce opowiedzieć zebranym o swojej działalności związanej z korzystaniem z energii słonecznej. Ma przygotowaną świetną prezentację, chce właśnie pokazać zebranym filmik o swojej firmie i wtedy… zaczynają się kłopoty… Zresztą, zobaczcie sami!

MIEJSCE 1

1.Fake it, til you make it. Make it, till you become it. Jeśli oglądałeś filmik z punktu 2, to pewnie jeszcze nadal chichoczesz, ale tutaj czeka na Ciebie coś całkiem serio. Doskonały filmik o tym, jak wiara we własne marzenia może pomóc Ci osiągnąć wszystko, co sobie zaplanujesz. Wiem, brzmi banalnie, ale kiedy odszukałam go dla Was na potrzeby tego postu i znów go obejrzałam, stało się to, co dzieje się zawsze, kiedy oglądam. Mam ciarki, w połowie ryczę dwa razy, a na koniec mam kopa do działania i myślę – komu ma się udać, jak nie mnie?

Amy Cuddy jest psychologiem i w swojej pracy naukowej zajmuje się językiem ciała i to właśnie jest pretekstem do tego wystąpienia. Amy mówi o tym, jak wykorzystanie tzw. power position może Ci pomóc podczas rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu czy ważnego wystąpienia. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest jej przesłanie. Każdy czasem czuje się nie na miejscu i ma wrażenie, że nie da rady, że to nie dla niego, że się nie nadaje. I pięknie opowiada o tym, jak zacząć myśleć inaczej.

A czy Ty masz jakieś swoje ulubione filmiki na TED? Jeśli tak, podziel się nimi koniecznie w komentarzach!

A jeśli chciałbyś jeszcze coś pooglądać, co wesprze Twój angielski, to zobacz koniecznie wywiad z Paulem Ruddem i mój post o tym, dlaczego warto się uczyć angielskiego z filmików na YouTube.

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2016/11/11/ranking-5-moich-ulubionych-anglojezycznych-filmikow-na-ted/
Twitter