Present Perfect – powtórka czasu plus conversation cards

present perfect powtórka

Częstą poradą, jaką słyszą uczący się angielskiego jest to, żeby ćwiczyć mówienie jak najczęściej się da. Nawet, jeśli miałoby się to wiązać z mówieniem do siebie! Jakiś czas temu pisałam post o tym, jak w tani sposób znaleźć sobie jednak partnera do rozmów, ale jeśli a) jesteś zbyt nieśmiały, aby zagadywać do ludzi, b) nie masz chęci ani woli, aby rozmawiać z innymi, c) najbardziej lubisz rozmawiać sam ze sobą, d) okej, nie wymyślę więcej powodów, dla których mówienie do siebie jest lepsze niż do innych, ale jeśli z jakichś względów taka opcja Ci odpowiada, albo chcesz wykorzystać to ćwiczenie na lekcji ze swoimi uczniami, to zapraszam! Przygotowałam zestaw pytań typu „Have you ever…” czyli – „Czy kiedykolwiek…” do samodzielnego rozgadania się w domu, ćwiczenia ze swoim partnerem od angielskiego, czy do wykorzystania na lekcji.

Pytania ewidentnie sugerują nam użycie czasu Present Perfect, więc zróbmy mega szybką powtórkę.

Kiedy używamy Present Perfect?

1.Kiedy coś się zaczęło już jakiś czas temu i jest aktualne do teraz.

 • I have learnt Klingon for 5 years – Uczę się klingońskiego od 5 lat, czyli zaczęłam 5 lat temu i uczę się do teraz.
 • She has dreamt about New York since she first watched „Sex and the City”.  – Ona marzy o Nowym Jorku odkąd pierwszy raz obejrzała „Seks w wielkim mieście”, czyli zobaczyła serial jakiś czas temu i od tego czasu marzy o NY.
 • John hasn’t eaten chicken since 2012 – John nie jadł kurczaka od 2012 roku, wtedy przestał i nie je do teraz.

2. Kiedy coś się wydarzyło w przeszłości, ale nie wiemy (albo nie jest to dla nas ważne) kiedy, ważne jest czy coś było już zrobione czy nie, jako doświadczenie życiowe, tak można by to ująć.

 • I have already watched „Human Centipede” and I don’t want to talk about it – widziałam „Ludzką stonogę” i nie chcę o tym rozmawiać, nie ma to znaczenia kiedy ten film widziałam, ważne, że już to się stało (i się nie odstanie i nie odzobaczy) (nie, nie widziałam tego filmu).
 • Have you ever been to Boston? – czy byłeś kiedyś w Bostonie? Kiedykolwiek? Nie ma to znaczenia kiedy (przy okazji, MUSICIE wysłuchać piosenki „Have you ever been to Boston”, ja sama z niej się uczyłam Present Perfect sto lat temu w szkole i do tej pory zawsze ją śpiewam na lekcji o Present Perfect. Tak, bez względu na wiek słuchacza;)
 • Have you warned your mum we’re coming next Friday? – czy uprzedziłeś już swoją mamę, że przyjeżdżamy w przyszły piątek? Nieważne kiedy, ważne czy w ogóle.
 • I have never lied to my husband about how much I spend on mascaras – nigdy nie okłamałam męża w kwestii tego ile wydaję na tusze do rzęs, nieważne kiedy, po prostu nigdy. True story.

3. Kiedy coś się wydarzyło w przeszłości i teraz mamy tego skutek, albo inaczej – z tego wynika aktualna sytuacja.

 • My husband has already eaten 5 steaks – mój mąż już zjadł 5 steków, czyli np. teraz już nie jest głodny, czyli to wpłynęło na aktualną sytuację.
 • She hasn’t finished yet – ona jeszcze nie skończyła, więc nie może wyjść/nie oddała raportu szefowi/to jest jeszcze nie zrobione…

Najprościej jednak pokazać to na ośce czasu:

uzywanie-present-perfect

Wersja do pobrania

No to jak już się odświeżyło kiedy używamy Present Perfect to jedziemy z conversation cards czyli kartami z pytaniami do wydrukowania i korzystania w następujący sposób:

 1. Ćwiczysz angielski sam – drukujesz, odpowiadasz na wybrane losowo pytania (najprościej – rozcinasz i losujesz);
 2. Ćwiczysz ze swoim language partnerem – siostrą, mężem, koleżanką, z którą razem ćwiczycie angielski – drukujecie, losujecie pytania na zmianę, albo zadajecie sobie pytania nawzajem;
 3. Uczysz angielskiego – drukujesz i stosujesz jako rozgrzewkę, omówienie albo powtórzenie Present Perfect albo jeszcze w inny sposób, który wymyślisz 🙂

Have you ever…conversation cards – DO POBRANIA

have-you-ever-cards

Jeśli nacthnęło Cię, aby powtórzyć sobie też inne czasy, np. Past Perfect, to zapraszam tu.

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2016/11/17/present-perfect-cwiczymy-z-conversation-cards/
Twitter