Nauka angielskiego w domu – od czego zacząć? Część 1: nauka od podstaw

nauka angielskiego w domu

Wiele osób w pewnym momencie swojej drogi edukacyjnej/zawodowej/życiowej postanawia się nauczyć angielskiego. Inaczej po co bym pisała bloga o tym?:P I pewnie część z Was postanawia to zrobić na własną rękę – bezkosztowo (albo minimalnym kosztem), z pozycji własnej kanapy, z wykorzystaniem własnego komputerka, notesu i kubka z kawą. I super, bo w internetach i księgarniach jest teraz wszystko, czego wymagać będzie nauka angielskiego w domu.

Scenariusz najczęściej prawdopodobnie wygląda tak: postanawiasz nauczyć się tego angielskiego (bo w pracy cisną, bo kiedyś było w szkole, bo chcesz do szkoły zagranicę, bo wpadła Ci w oko atrakcyjna Portugalka, a portugalski jest trudniejszy niż angielski 😛 czy jakakolwiek inna jest Twoja motywacja). Stwierdzasz jednak, że kursy angielskiego są drogie i czasochłonne, więc postanawiasz pójść w opcję DIY (do-it-yourself) i nauczyć się na własną rękę. 

I co teraz? Od czego zacząć? Bo materiałów do ćwiczeń jest cała masa, tylko co konkretnie kliknąć w momencie, w którym już zasiadasz przed kompem z rzeczonym notesikiem i kubkiem z kawą? Po jaką książkę sięgnąć? Co konkretnie ćwiczyć?

No właśnie, też kiedyś byłam w tym miejscu! I nieważne, czy pierwsze „hello” i „how are you” dopiero przed Tobą czy też chcesz ćwiczyć swój angielski, który już gdzieś tam kiedyś zaorbitował w Twojej głowie – dobry plan to podstawa. Szukanie i robienie ćwiczeń na oślep jest bez sensu, a już zwłaszcza na początku.

Strategia samodzielnej nauki będzie się jednak różnić w zależności od poziomu, z którego startujesz.

Dziś zajmiemy się podstawami podstaw. I tu niestety złe wieści – jestem zdania, że kiedy dopiero zaczynasz naukę języka, lepiej jest skorzystać z pomocy lektora. Chociażby po to, żeby Cię poprowadził przez te początki, podpowiedział od czego zacząć, jak poprawnie wymawiać… wszystko po to, żeby wyrobić sobie dobre nawyki i załapać, co do czego. Potem jest znacznie łatwiej, jeśli decydujesz się na samodzielną naukę, ale te początki mogą być trudne, jeśli próbujesz przebrnąć przez nie sam. Ale nie zniechęcaj się! Bo wszystko się da! Przygotowałam kilka podpowiedzi, od czego zatem powinna zacząć się Twoja nauka angielskiego w domu.

1. Zaopatrz się w dobry podręcznik do nauki w domu.

Nie mam jednak na myśli takiego podręcznika, jakiego używają uczniowie w szkołach, bo takie książki zazwyczaj wymagają także nauczyciela, który by Cię przez nie prowadził. Mam na myśli książki dedykowane osobom, które właśnie chcą się uczyć same. Polecam wydawnictwo Edgard i cały ich dział z materiałami do samodzielnej nauki w domu. Jeśli zaczynasz od podstaw, to możesz zacząć od takiego pakietu z płytami. Szukając takiej książeczki zwróć uwagę na to, czy jest adresowana do osób uczących się na własną rękę, bo dzięki temu materiały będą przygotowane w taki sposób, że bez problemu poradzisz sobie i bez nauczyciela.

2. Ucz się słówek… i gramatyki 🙁

Odwieczny dylemat – co ważniejsze, czy gramatyka czy słówka? Nie ma jednego bez drugiego! Nie da rady mówić po angielsku (ani w żadnym innym języku) znając tylko gramatykę, albo tylko słówka. Jeśli znasz zasady gramatyczne, a nie znasz słów, to co z tego, że wiesz, w jakiej kolejności ma iść rzeczownik i czasownik, skoro znasz dwa czasowniki i trzy rzeczowniki? I na odwrót, co z tego, że znasz masę słówek, jeśli nie wiesz, jak je ze sobą zestawić, żeby miało to sens? A jakich słówek się uczyć? Zacznij od najprostszych tematów: rodzina, dom, szkoła, praca! A gdzie ćwiczyć gramatykę? Jak? No biegnę z pomocą! Przygotowałam fajne, mądre stronki z ćwiczeniami dla początkujących. Daj się po prostu prowadzić i rób ćwiczenie po ćwiczeniu, po kolei, bez przyspieszania. I ani się obejrzysz i wskoczysz do kategorii “średniozaawansowany”;)

Gettin English

Agenda Web

English Learner

Learn English, feel good

Speak Speak

4. Ucz się poprawnej wymowy.

W każdym niemal internetowym słowniku masz do dyspozycji guzik z głośniczkiem do odsłuchania wymowy. I nie od parady ten guzik tam jest, a od wciskania. Dlatego korzystaj z tego i ucz się od razu poprawnej wymowy słówek, żeby nie wstydzić się potem mówić przy innych z obawy, że wymawiasz źle.

Tutaj znajdziesz zestaw fajnych ćwiczeń na wymowę dla początkujących

5. Rozważ kurs audio.

YouTube ma w swych zasobach masę kursów typu “angielski od podstaw” – kursy audio są świetnym pomysłem, zwłaszcza na początku, kiedy zapisywanie słówek może być jeszcze kłopotliwe 😉 A uczenie się z kursem audio ma tę niewątpliwą zaletę, że większości z nas zależy jednak na MÓWIENIU po angielsku, a niekoniecznie PISANIU. Dzięki temu, że będziesz się uczyć ze słuchu, zaczniesz od najtrudniejszych do nauczenia się umiejętności, jeśli chodzi o naukę języka, czyli właśnie od rozumienia ze słuchu i mówienia!

Fajny, kompleksowy kurs (darmowy!), znajdziecie tutaj, a tu z kolei bardzo proste lekcje video z autentycznymi nagraniami.

Tyle moich podpowiedzi – następnym razem przyjrzymy się, jak wygląda nauka angielskiego w domu, kiedy jesteś już na trochę wyższym poziomie. Wtedy zacznie się jazda, bo właśnie wtedy samodzielna nauka może być super efektywna!

A czy Wy uczyliście się jakiegoś języka od podstaw sami w domu? Może moglibyście podpowiedzieć innym, jak wyglądała nauka angielskiego w domu w Waszym przypadku? Dajcie znać w komentarzach!

 

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2017/01/26/nauka-angielskiego-w-domu-od-podstaw/
Twitter

Zainteresuje Cię także:

7 sposobów na podtrzymanie znajomości języka Najpierw ciśniesz, uczysz się, czytasz, słuchasz, zapisujesz, powtarzasz, znów czytasz, powtarzasz i tak w nieskończoność zdawałoby się, aż w końcu nadchodzi ten upragniony dzień, kiedy zdajesz certyf...
3 pomoce przydatne w tłumaczeniu na angielski Dziś szybki, krótki wpis o ułatwiaczach życia codziennego, czyli o trzech narzędziach, które ratują mi tyłek, kiedy błąkam się po bezkresach (że tak nieskromnie powiem) swojego umysłu w poszukiwaniu o...
Samodzielna nauka angielskiego w domu, część 2: poziom zaawansowany Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak powinna się zacząć samodzielna nauka angielskiego w domu od podstaw. Jeśli jednak początki masz już za sobą i Twój angielski jest całkiem niezły, tylko potrzebuj...
Jak nie uczyć się słówek? Każdy z nas to przerabiał: uczysz się słówek i uczysz, ale jak przychodzi co do czego, to: a) i tak używasz tylko tych podstawowych, b) i tak je zapominasz, c) nie znasz akurat tego słówka, które Ci p...
Jak przygotować się do prezentacji po angielsku? Wersja: last minute! Jak przygotować się do prezentacji po angielsku? Nie wiesz, jak przygotować się do prezentacji po angielsku? Zdarzyło Ci się, że usłyszałeś kiedyś: Za tydzień jest konferencja, wystąpisz? Prezentacj...