sQuiz it! Quiz gramatyczny poświęcony Past Perfect

Dzisiaj temat bardzo wąski, co nie oznacza, że łatwy! Mierzymy się bowiem z czasem Past Perfect, czyli czasem służącym do opisywania czynności, które wydarzyły się wcześniej, niż coś innego w przeszłości. Jeśli potrzebujecie szybkiej powtórki w temacie, to koniecznie zajrzyjcie do wpisu poświęconego właśnie czasowi Past Perfect. Znajdziecie tam przypomnienie dotyczącego tego, kiedy używamy tego czasu, oraz zasad budowania zdań w tym czasie. Słowem, wszystko, czego Wam trzeba, żeby ogarnąć Past Perfect!

A jeśli podstawy już znacie, to zapraszam do zmierzenia się z zawiłościami, które mogą Was w tym temacie spotkać

1. If it HADN’T BEEN FOR her, I wouldn’t have done it myself! She really helped me a lot! [gdyby nie ona]

To było trudne, przyznaję. Trudne i wredne. Bo nie dość, że Past Perfect, to jeszcze conditional i to jakaś specyficzna konstrukcja. Konstrukcja hadn’t been for oznacza właśnie dosłownie gdyby nie. W tym przypadku, dotyczy sytuacji, która miała miejsce wcześniej, niż jakaś inna, też w przeszłości. Czyli na osi czasu, najpierw byłaby jej pomoc, a potem moje poradzenie sobie z jakąś tam trudną sytuacją. Ale i jedno i drugie miało miejsce w przeszłości.

2. It was the worst day of my life. I HAD NEVER SEEN anything like this before. [nigdy nie widziałam]

 To BYŁ najgorszy dzień w moim życiu. To wydarzyło się w przeszłości. Więc mówiąc nigdy nie widziałam czegoś takiego wcześniej, mam na myśli – wcześniej niż ten najgorszy dzień (który był już w przeszłości). Typowe zastosowanie czasu Past Perfect!

3. It is the best day of my life! I HAD NEVER DONE anything like this before! [nigdy nie robiłam]

A tu podpucha! To JEST najlepszy dzień w moim życiu. To jest teraźniejszość. Więc mówiąc, że nigdy nie robiłam czegoś takiego, mam na myśli aż do teraz, wcześniej niż dziś. Dlatego nie ma tu podstaw, żeby używać PAST Perfect i trzeba skorzystać z PRESENT Perfect.

4. I told her I HAD NEVER BEEN to Boston before. [nigdy nie byłam]

To rzeczywiście brzmi, jak Present Perfect, ale początek zdania sugeruje, że mówiłam jej w przeszłości, czyli fakt, że nigdy nie byłam w Bostonie wydarzył się (a w zasadzie nie wydarzył) jeszcze wcześniej niż sytuacja, w której jej to mówiłam. Znów typowe użycie czasu zaprzeszłego. Prościzna!

5. John bought the house after his daugter HAD BEEN BORN [urodziła się]

I znów musimy użyć Past Perfect, dlatego, że najpierw urodziła się córa, potem było kupno domu. Ewentualna pułapka wynika z faktu, że jesteśmy przyzwyczajeni do formy was born w przypadku czasownika rodzić się. Ale jeśli byliście czujni, to nie poszliście za nawykiem i zrobiliście poprawnie, czyli had been born.

Tyle na dziś! Do zobaczenia za tydzień!

A! Dajcie znać w komentarzach, jak Wam poszło! Łatwo? Trudno?

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2017/03/05/squiz-it-quiz-gramatyczny-poswiecony-past-perfect/
Twitter