ZACZNIJ TUTAJ! Przewodnik po blogu

angielski blog

Cieszę się, że tu jesteś! Jeżeli jesteś pierwszy raz na Englishake, to myślę, że ten wpis będzie dla Ciebie szczególnie przydatny. Rozgość się, bo mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej! Ja i mój angielski blog zapraszamy!

Słowem wstępu

Englishake to takie miejsce w sieci, w którym znajdziesz masę materiałów do nauki angielskiego. Swoje wpisy kieruję przede wszystkim do osób, które już rozpoczęły swoją przygodę z angielskim i uczą się od jakiegoś czasu i szukają sposobu na poszerzanie słownictwa, powtórki z gramatyki, ciekawostki językowo-kulturowe oraz porady, jak skutecznie się uczyć. Zależy mi na tym, żeby zarówno blog jak i fanpage Englishake na Facebooku stanowiły dla Ciebie źródło wiedzy, ale też inspiracji. Jeśli chcesz przeczytać więcej o idei tego bloga i o mnie samej, to koniecznie zajrzyj do zakładki O MNIE.

Jak uczyć się języka

Pierwsza (i nie ukrywam – moja ulubiona) kategoria wpisów na blogu, to tzw. porady i przydasie. To tutaj zamieszczam wszystkie wpisy dotyczące tego, jak uczyć się słówek, jak poprawić swoje zdolności mówienia po angielsku, jak poprawić swoje zdolności rozumienia ze słuchu czy nauczyć się czytać po angielsku (ze zrozumieniem!).

W tej kategorii szczególnie polecam:

Cykle

Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy, które ukazały się w ramach cyklówEnglishake’owych albo we współpracy z innymi blogerami. Bardzo sobie cenię współprace blogerskie, bo w sieci jest mnóstwo świetnych blogerów językowo-kulturowych i każda taka wspólna akcja to dla mnie źródło wielu inspiracji!

15 tygodni do matury

Jest to cykl wpisów przygotowany (o dziwo) dla maturzystów 😛 ale nie tylko! Każdy mniej więcej na poziomie B2 znajdzie w tych wpisach całe mnóstwo nowych słówek. Każdy dział tematyczny, to oryginalny anglojęzyczny artykuł, filmik oraz fiszki z opracowanymi do tych materiałów słówkami. Dodatkowo, do każdej takiej mini-lekcji dołączałam też lekcję na Quizlet, gdzie można było przećwiczyć wszystkie słówka.

Działy tematyczne:

 • Człowiek – artykuł o inteligencji emocjonalnej oraz filmik mojego ulubionego Alpha M. o tym, jak uatrakcyjnić swoją osobowość
 • Dom – artykuł i filmik o stylu skandynawskim w dekoracji wnętrz
 • Szkoła – artykuł o różnicach między szkołą w UK i USA oraz filmik o tym, jaki powinien być nadrzędny cel edukacji
 • Praca – artykuł o poszukiwaniu pracy marzeń oraz filmik z poradami dotyczącymi rozmowy kwalifikacyjnej
 • Żywienie – przepisy na smakowitości!
 • Kultura – artykuł o pierwszym muzycznym superstar (nie zgadniecie kto to!) oraz filmik o 10 najciekawszych muzeach na świecie
 • Sport – artykuł o 10 najzdrowszych sportach oraz filmik o korzyściach dla ciała i umysłu płynących z uprawiania sportu
 • Zdrowie – artykuł o wpływie stresu na nasze zdrowie oraz filmik o tym, jak rozwija się przeziębienie (serio!)
 • Zakupy i usługi – sposoby na mądrzejsze zakupy
 • Życie towarzyskie i rodzinne – artykuł o wpływie rozwodu na… dziadków! oraz filmik o największym zjeździe rodzinnym (i szansach na to, że jesteś kuzynem Brada Pitta…)
 • Turystyka i podróżowanie – artykuł i filmik o tym, jak podróżować z super tight budżetem
 • Nauka i technika – artykuł o technologii rozpoznawania twarzy oraz filmik o 10 najlepszych wynalazkach wszech czasów
 • Świat przyrody – artykuł o słoniach afrykańskich oraz filmik o gatunkach zwierząt, które wyginęły przez ludzi
 • Państwo i społeczeństwo – artykuł o zakresie władzy angielskiego królowej oraz filmik o podstawach socjologii
 • Elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych [w przygotowaniu]

sQuiz it!

sQuiz it! to cykl króciutkich quizów gramatycznych wraz z odpowiedziami i wyjaśnieniami ewentualnych wątpliwości.

High 5!

High 5! Przybij piątkę z blogującymi anglistkami to cykl wpisów, który realizuję we współpracy z dziewczynami z grupy Anglistów blogi edukacyjneZa każdym razem każda z nas przygotowuje 5 pomysłów na… coś związanego z nauką angielskiego! Cała heca polega na tym, że jednocześnie na kilku/kilkunastu blogach o angielskim pojawiają się wpisy dotyczące wybranego tematu przewodniego. Perfekcyjny sposób na intensywny czas z angielskim!

Polecam:

W 80 blogów dookoła świata

A ta akcja z kolei, to wspólny biznes z blogerami językowo-kulturowymi, których znajdziecie na wspólnym blogu, oraz na grupie FB tej akcji, o tu. W 80 blogów dookoła świata to inicjatywa blogerów zajmujących się różnymi częściami świata i różnymi językami, zatem tutaj masz nawet jeszcze większe możliwości na poszerzenie horyzontów 🙂

Polecam:

 • Gdzie na Erasmusa, jeśli znasz tylko angielski? – motywem przewodnim tej akcji był Erasmus, dlatego przygotowałam dla Was przegląd krajów, w których mimo, że językiem urzędowym nie jest angielski, to z samym angielskim bez problemu sobie poradzisz

Gramatyka

W tej części znajdziesz wszystkie wpisy, które w różny sposób rozprawiają się z kwestiami gramatycznymi. Znajdziesz tu wpisy z ćwiczeniami czy wyjaśnieniami dotyczącymi czasów, przymiotników, rzeczowników itp.

W szczególności polecam Twojej uwadze:

 • Ściąga z czasów –  kiedy używamy poszczególnych czasów oraz jak budujemy zdania – do pobrania!

Słownictwo

Mój konik i najulubieńsza kategoria na blogu 😉 Tutaj zbieram wpisy poświęcone różnym tematom z życia codziennego. Rozglądam się za ciekawymi, nieoczywistymi słówkami i zbieram je dla Was w spójne grupy i co ważniejsze, fiszki do pobrania!

Koniecznie zajrzyj:

 • Trzyodcinkowy przegląd szafy – domyślam się, że wiesz, jak są buty czy sukienka, ale czy wiesz, jak jest podeszwa, plisa, rozporek czy baskinka? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź wpisy o: butach, spodniach i spódnicach!
 • Polskie jedzenie po angielsku – wiesz, jak jest rosół albo gołąbki? Jeśli nie, to wiesz już, co robić!
 • Warzywniak po angielsku – wpis, który powstał… za karę! Ale nie ma tego złego… dzięki temu masz wpis pełen warzyw (jeśli myślisz, że ograniczyłam się do marchewki i ziemniaka, to się mylisz, of course)
 • Kolory – i znów, jeśli myślałeś, że znasz kolory po angielsku, to sprawdź ten wpis koniecznie, bo coś mam przeczucie, że… się mylisz :]

Do wydruku

Przygotowywanie ładnych i mądrych jednocześnie materiałów do nauki do wydruku było jedną z pierwszych moich motywacji do pisania bloga. Chciałam zamieszczać tu fiszki czy zestawy do ćwiczeń, które wydrukujesz i z przyjemnością będziesz sobie wypełniać i rozwijać swój angielski. Dlatego do tej kategorii zachęcam najbardziej! Z jednej strony, znajdziesz tu wpisy ze słówkami i fiszkami do druku, ale też całe gotowe lekcje (z artykułami czy filmikami i opracowanymi do nich ćwiczeniami)!

 • Have you ever… karty do wydruku – karty do ćwiczenia pytań w Present Perfect. Do ćwiczeń na lekcjach lub samemu!
 • Co się stanie, jeśli odpowiesz na SPAM? Filmik z Teda oraz ćwiczenia do wydruku – cała gotowa lekcja do pracy!
 • Dziennik wdzięczności – sposób na codzienne ćwiczenie angielskiego 😉 Wpis przygotowany na okoliczność Święta Dziękczynienia, ale nie widzę przeszkód, żeby korzystać z dziennika wdzięczności na co dzień (ale w wersji z notatkami po angielsku!)

Zapraszam Cię także na mój fanpage na Facebooku, gdzie wrzucam zajawki o nowych wpisach, ale też ulubione przez moich czytelników serie Angielski taki pięknyPo co tak, skoro można tak. Sprawdź koniecznie!

Jeśli są jakieś zagadnienia tematyczne albo gramatyczne, które chciałbyś przerobić, to pisz śmiało – sekcja komentarzy i moja skrzynka odbiorcza czekają na Ciebie! 

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2017/04/30/angielski-blog/
Twitter