Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

jak sprawdzić swój poziom angielskiego

Zaczynasz samodzielną naukę angielskiego w domu albo powracasz do nauki po przerwie i zastanawiasz się, na jakim poziomie jest Twój angielski? A może chcesz się zapisać do szkoły językowej, ale nie wiesz, do jakiej grupy? Albo potrzebujesz określić swój poziom angielskiego w CV albo w formularzu na studia, ale nie nigdy nie robiłeś żadnego certyfikatu i tak naprawdę nie wiesz, na jakim jesteś poziomie? Jakiś czas temu na Językowej Grupie Wsparcia pojawiło się pytanie o to, jak sprawdzić swój poziom angielskiego. Obiecałam research i dziś, zgodnie z obietnicą, wracam do Was z wynikami moich poszukiwań. 

NAUKA ANGIELSKIEGO OD PODSTAW

Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

Testy poziomujące

Pierwszą metodą – bezpłatną i szybką – są testy poziomujące online (tzw. placement tests). Niestety, zasadniczą wadą tego typu testów poziomujących jest to, że sprawdzają w zasadzie tylko znajomość środków językowych (gramatykę, konstrukcje językowe i słownictwo). Plusem jest natomiast to, że są oczywiście darmowe, szybkie i odpowiedź macie w kilka minut. Ale od czegoś trzeba zacząć, więc takie testy mogą być dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Albo potwierdzeniem tego, co już sami przypuszczaliście wcześniej 😉

Test Cambridge

W tym teście czeka na Was 25 pytań zamkniętych, z jedną poprawną odpowiedzią do wyboru. Pytań jest niewiele, więc tak naprawdę dostajecie wyniki w przeciągu 10 minut. Wynik otrzymujecie w postaci podpowiedzi, który egzamin byłby adekwatny dla Was. Czyli nie dostaniecie wprost informacji o poziomie, tylko pośrednio, poprzez egzamin, który byłby na Waszym poziomie. Nie jest potrzebna żadna rejestracja – wynik po prostu wyświetla się na ostatniej stronie testu. Miłą sprawą jest też to, że można sobie wrócić do swoich odpowiedzi, żeby sprawdzić, co poszło nie tak!

Test British Council

Tutaj również jest 25 pytań – są tu zdania do uzupełnienia słowem do wyboru, ale też wskazywanie synonimów, kolokacji, co sprawia, że test ogólnie jest odrobinę trudniejszy. Przypuszczam, że lepiej wyłapuje różnice na poziomie zaawansowanym, czyli między B2, C1 i C2. Wynik uzyskujecie w postaci % poprawnych odpowiedzi i sugestii, jaki to poziom wg Rady Europy. Tutaj też nie trzeba się logować. Plusem jest też to, że na stronie jest sporo ćwiczeń na różnych poziomach zaawansowania, więc znając już swój poziom, możecie od razu bryknąć do treningu.

Exam English

Tutaj jest nawet szybciej, bo pytań jest tylko 15 i podobnie jak wcześniej – test nie wymaga rejestracji, a wynik dostajecie bezpośrednio po wypełnieniu. Wypełnienie testu jest super szybkie (mnie zajęło dokładnie 2,5 minuty – na koniec też dostajecie informację o swoim czasie). Wynik to poziom Waszych zdolności językowych wg. Rady Europy, no i znów można wrócić do swoich odpowiedzi, aby prześledzić, co poszło nie tak. Pytania są stosunkowo trudne, więc raczej nie dla bardzo początkujących poziomów (A0-A2).

Dodatkowo, tutaj możecie sprawdzić swoje zdolności rozumienia ze słuchu po angielsku. Test ma 15 pytań, na które odpowiadacie po wysłuchaniu krótkich fragmentów nagrań. Kolejne nagrania są dobierane na podstawie Twoich odpowiedzi, więc im lepiej odpowiadasz, tym trudniejsze są każde kolejne. Nie trzeba się logować, a wynik dostajecie od razu na ostatniej stronie testu. Prościzna!

Englishtag

Wersja najbardziej rozbudowana, bo pytań jest aż 50, więc na jego wypełnienie też potrzeba troszkę więcej czasu. Ale z pewnością ten test będzie bardziej odpowiadał osobom mniej zaawansowanym, bo zawiera więcej pytań na poziomach A0-A2. Nie trzeba się rejestrować, wynik dostajecie od razu, znów w postaci konkretnego wskazania poziomu wg Rady Europy.

Samodzielna ocena poziomu językowego – checklisty

Czyli mówiąc wprost – macie listę kryteriów i sami dopasowujecie się do konkretnego poziomu. Plusy? Te testy uwzględniają także zdolności językowe związane ze słuchaniem i mówieniem. Minus? Oczywisty – samemu czasem trudno określić, gdzie powinniśmy się umieścić.

Mniej zaawansowani zerkają na polskie opisy poziomów biegłości językowej wg Rady Europy – bardzo szczegółowy opis umiejętności typowych dla poszczególnych poziomów znajdziecie na stronie e-tutor.

Bardziej zaawansowani mogą sobie wypełnić checklisty po angielsku – taką, albo taką, do czego zachęcam, chociażby dla dodatkowej praktyki języka!

Spotkanie z lektorem lub test poziomujący w szkole językowej

Alternatywną i najpewniejszą metodą ustalenia swojego poziomu językowego jest spotkanie z żywym człowiekiem, który ten język zna 🙂 Wiele szkół ma w swojej ofercie darmowe testy poziomujące wsparte rozmową z lektorem. Jestem też pewna, że wielu lektorów udzielających prywatne lekcje także bez problemu zgodziłoby się spotkać z Wami na taką lekcję wstępną, celem ustalenia Waszego poziomu. Takie rozwiązanie ma tylko jeden mały minus – zajmie na pewno więcej czasu niż internetowe testy no i być może będziecie musieli za takie spotkanie zapłacić. Plus jest też jeden, ale kluczowy – podczas takiego spotkania możecie sprawdzić swoje wszystkie rodzaje umiejętności językowych – znajomość środków językowych, słownictwa, słuchanie, pisanie, czytanie, mówienie… Rozwiązanie idealne!

Tyle ode mnie na dziś! Mam nadzieję, że mój przegląd pomysłów na to, jak sprawdzić swój poziom angielskiego dostarczy Wam inspiracji!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2018/02/05/jak-sprawdzic-swoj-poziom-angielskiego/
Twitter