Angielski na wakacje – 20 językowych wyzwań do zrealizowania podczas wakacji

Angielski na wakacje

Angielski na wakacje – co by tu porobić, aby bez dużego wysiłku usprawnić swój angielski?

Wakacje w pełni, podróżujecie, leniuchujecie… Stop! Stop lenistwu! Wakacje są fantastyczną okazją do poćwiczenia angielskiego! Nie mówię od razu o tym, aby brać podręcznik i rozwiązywać zadania na Past Simple, co to to nie! Nie zdurniałam do reszty! Ale czemu by nie wykorzystać tego wakacyjnego czasu na podkręcenie swoich umiejętności mówienia po angielsku? W naturalnych warunkach? Dzisiaj przygotowałam dla Was listę zadań/wyzwań do zrealizowania podczas zagranicznych wojaży. Taki mój pomysł na angielski na wakacje!

Angielski na wakacje – poćwicz mówienie!

Jeżeli tęskni się Wam za angielskim w wakacje, to moim zdaniem, najlepiej jest robić dwie rzeczy – ćwiczyć nowe słówka i pocisnąć swoje umiejętności mówienia albo alternatywnie – popracować nas poradzeniem sobie ze stresem przed mówieniem po angielsku. Zabieranie się za gramatykę to nie najlepszy pomysł na lekkie wakacyjne powtórki (no, chyba, że aż tak tę gramę kochacie! Wtedy kimże ja jestem, żeby Wam mówić, żeby tego nie robić?!). W szczególności mówienie jest idealną umiejętnością do wyćwiczenia w wakacje bo nie jest za bardzo wymagające (możesz zagadywać o najprostsze sprawy!), a jednocześnie satysfakcjonujące.

Przygotowałam dla Was listę z niewielkimi zadaniami-wyzwaniami do wykonania w trakcie wakacji. Zachęcam Was gorąco to “odhaczenia” wszystkich pozycji z list(y)! Nie  czekajcie aż okazje same się przytrafią – poszukajcie aktywnie sytuacji, w których moglibyście te zadania wykonać!

Angielski na wakacje – 20 zadań na ćwiczenie mówienia po angielsku w wakacje – DO POBRANIA

A jeśli chcecie więcej pomysłów na wakacyjne, niewymagające zbyt dużo wysiłku, powtórki językowe, to koniecznie zajrzyjcie do tego wpisu.

Angielski na wakacje – zadania do wykonania podczas wycieczek zagranicznych

Podczas wyjazdu masz naturalne preteksty do rozmowy (pytanie o drogę, zamawianie czegoś w restauracji, proszenie o rekomendacje w kwestii miejsc do odwiedzenia…). Dodatkowo, jeśli wyjeżdżasz zagranicę (nawet jeśli jest to all inclusive w Grecji), to zwyczajnie masz wokół więcej osób niemówiących po polsku. Co więcej, jeśli Ci pójdzie źle i wszystko pomylisz, to…trudno! I tak prawdopodobnie więcej tej osoby nie spotkasz, albo w najgorszym razie, będziesz ją spotykać tylko do końca wyjazdu. Dlatego właśnie zagadanie do kogoś po angielsku jest dużo prostsze niż zazwyczaj!

A jeżeli wybieracie się na wakacje zagranicę, to podrzucam Wam jeszcze archiwalny wpis dotyczący kryzysowego urlopowego słownictwa! Może się przydać!

No ale do rzeczy. Poniżej lista z zadaniami do wykonania podczas wyjazdów zagranicznych.

Angielski na wakacje – wyzwanie językowe

 1. Poproś o polecenie miejsca, w którym zjesz najlepsze lokalne jedzenie.
 2. Zapytaj, gdzie i jak lokalsi spędzają wolny czas.
 3. Zapytaj o atrakcje turystyczne w okolicy dla rodzin z dziećmi/osób starszych/młodzieży (jeśli sam nie jesteś w danej kategorii, powiedz, że chcesz polecić to miejsce znajomym:)
 4. Zapytaj, co koniecznie musisz zobaczyć/odwiedzić, jeśli zamierzasz zostać w tym miejscu tylko przez kilka dni/jeden dzień.
 5. Wybierz jakąś popularną atrakcję turystyczną w okolicy i zapytaj, jak najłatwiej tam dotrzeć.
 6. Zapytaj, jak najłatwiej poruszać się po okolicy – auto, skuter, rower, autobus, pieszo? Poproś o rekomendacje wycieczek z wykorzystaniem poszczególnych środków transportu.
 7. Zapytaj, co warto przywieźć z danego miejsca do Polski na pamiątkę.
 8. Zapytaj, gdzie najlepiej w okolicy robić zakupy.
 9. Zapytaj o warte odwiedzenia miejsca widokowe w okolicy.
 10. Poproś o przepis na któreś z lokalnych dań.
 11. Poproś o rekomendacje dotyczące tego, co koniecznie powinieneś zjeść w danym kraju.
 12. Zapytaj, gdzie lokalni jeżdżą na wakacje, jakie miejsca lubią odwiedzać w swoim kraju.
 13. Poproś lokalsa o to, aby nauczył Cię kilku podstawowych słów w ich języku.
 14. Zapytaj o prognozę pogody na najbliższe dni.
 15. Zapytaj o wydarzenia szykujące się w najbliższym czasie w okolicy i poproś o rekomendacje, w których z nich warto uczestniczyć.
 16. Zapytaj innych turystów skąd przyjechali i co warto odwiedzić w ich kraju.
 17. Zapytaj innych turystów od kiedy są tu na wakacjach, co już zobaczyli w danym kraju/miejscowości i co polecają.
 18. Poproś kogoś, aby zrobił Ci/Wam zdjęcie.
 19. Dowiedz się, gdzie kupić najlepsze lokalne produkty.
 20. Pochwal miejsce i zapytaj, gdzie możesz zarekomendować ten hotel/restaurację (TripAdvisor? HolidayCheck?)

Zachęcam do tego, aby przed realizacją poszczególnych zadań przygotować sobie podstawowe słówka, które mogą się przydać. Zwłaszcza, jeśli należycie do tych wyjątkowo nieśmiałych osób, którym trudno jest przełamać swoją barierę językową. Dobrze mieć przygotowane słówka (nawet na karteczce!) na wypadek, gdyby Wam coś umknęło!

A kogo zagadywać? Kogokolwiek! Najprościej będzie z obsługą hotelową, bo oni zazwyczaj znają angielski i są przyzwyczajeni do udzielania informacji i odpowiadania na pytania gości. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagadnąć przechodnia, ekspedientki w sklepie (przecież jak akurat nie ma klientów, to jej też się nudzi:P) albo sprzedawcy biletów autobusowych na dworcu. Oczywistym pomysłem jest też pójście do punktu informacji turystycznej w danym mieście. Możliwości jest wiele, trzeba tylko mieć oczy dookoła głowy i być aktywnym!

A co jeśli zostajesz w swoim mieście lub podróżujesz po Polsce?

Nawet jeśli Ty nigdzie nie wyjeżdżasz, to być może do Twojego miasta przyjeżdżają (zagraniczni) turyści. Aż się proszą, żeby do nich zagadać! Co więcej, w wielu miastach polski organizowane są piesze wycieczki z przewodnikiem właśnie po angielsku (np. w Łodzi robi coś takiego Free Walkative Tour – https://www.facebook.com/Free.Tour.Lodz/). Możesz do nich dołączyć! Zresztą, wcale nie musicie jechać w podróż zagranicę. W zasadzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagadywać do ludzi po angielsku nawet nad polskim morzem. Bo przecież czemu nie? Nikt Was tam nie zna – idziecie na spacer, wcielacie się w rolę zagranicznego turysty i cała naprzód!

A jakie Wy macie sposoby na ćwiczenie angielskiego w wakacje?

P.S.
Jeśli zależy Wam na pracy nad umiejętnościami MÓWIENIA PO ANGIELSKU, to koniecznie przyjrzyjcie się zadaniom, które otrzymali uczestnicy wyzwania językowego „Mów lepiej po angielsku w 8 tygodniu”. Kopalnia pomysłów na poprawienie umiejętności komunikowania się w ingliszu!
Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2018/07/16/angielski-na-wakacje/
Twitter