Wyzwanie językowe – TYDZIEŃ 3: prezentacja/mowa po angielsku

mowa po angielsku

Dotarliśmy do trzeciego tygodnia naszego wyzwania „Mów lepiej po angielsku w 8 tygodni”! Kto jeszcze ma chęć do nas dołączyć – zapraszamy gorąco to zapisania się do naszej grupy na Facebooku 😉 W tym tygodniu czeka na nas MOWA PO ANGIELSKU, czyli ćwiczymy już stricte MÓWIENIE. Nadal w ciekawy, bezpieczny sposób, ale nadal z każdym tygodniem stawiamy poprzeczkę wyżej i ćwiczymy inne aspekty związane z umiejętnością lepszego mówienia po angielsku. Gotowi? To długopisy w dłoń i ćwiczymy!

Dotychczasowe zadania:
Opis wyzwania
Zadanie 1: Rób transkrypcje ze słuchu
Zadanie 2: Dyskutuj na grupach

W tym tygodniu będziecie dużo mówić i dużo myśleć o mówieniu! Chciałabym, abyście przygotowali krótką prezentację po angielsku.  Tylko dla siebie, albo dla swojej rodziny, albo możecie po prostu ją sobie nagrać i nawet nie musicie jej potem nikomu pokazywać. Kluczem jest tutaj przygotowanie się i wygłoszenie 5-10 minutowej mowy po angielsku.

Po pierwsze, wyznacz datę Twojego show. Wybierz jakiś dzień pod koniec tygodnia (sobota? niedziela?) i zdecyduj, że to właśnie tego dnia wygłosisz swoją mowę. Poproś znajomego albo kogoś z rodziny, aby został Twoją publicznością tego dnia albo po prostu umów się sam ze sobą, że tego dnia nagrasz swoje przemówienie.

Tutaj znajdziesz listę potencjalnych tematów dla swojej mowy, ale możesz tak naprawdę opowiedzieć o czymkolwiek chcesz! Kiedy już wybierzesz temat, chciałabym, abyś przez cały tydzień, codziennie poświęcił pół godziny na przygotowywanie swojej mowy – zdefiniuj tezę, znajdź argumenty, popracuj nad dowodami i przykładami. Tutaj znajdziesz świetne filmiki instruktażowe dotyczące tego, jak tworzyć strukturę swojej wypowiedzi, jak tworzyć główne punkty Twojej wypowiedzi, jak argumentować i jak dobierać przykłady. Zapisz swoją mowę, nadaj jej strukturę. Potem, sprawdź słownictwo, którego będziesz potrzebować. Sprawdź wymowę poszczególnych słów. Popracuj nad połączeniem poszczególnych fragmentów mowy tak, aby była spójna i aby łatwo się jej słuchało.

Potem, zrób próbę! Ćwicz tak, jak muzycy przed koncertem! Bądź przygotowany! Popracuj nad intonacją, wymową, pewnością siebie, kiedy mówisz!

I w końcu – wygłoś swoją mowę!

Jak Ci to pomoże lepiej mówić po angielsku? Ano tak, że tutaj możesz się przygotować! Możesz sprawdzić wcześniej słownictwo, przećwiczyć, przygotować się, a to wszystko ułatwia budowanie pewności siebie, kiedy mówisz. Możesz zastanowić się nad doborem słów i zwrotów. Możesz poćwiczyć konstruowanie struktury swojego wywodu. A przede wszystkim, robisz to w bezpiecznych warunkach. Regularne ćwiczenie w ten sposób i przygotowywanie sobie takich wypowiedzi może pomóc Ci w wielu sytuacjach komunikacyjnych, np. w pracy. Jeśli będziesz ćwiczyć, na przykład, opowiadanie o jakichś powszechnych problemach, jakie miewacie w pracy, to kiedy rzeczywiście trafi Ci się kryzysy i będziesz musiał raportować na ten temat po angielsku – już będzie przygotowany!

Jeśli chcielibyście więcej materiałów o tym, jak przygotowywać się do prezentacji po angielsku, to serdecznie polecam ten archiwalny wpis o tym,  jak to zrobić (nawet, jeśli macie na to tylko parę dni), oraz o tym, jak mówić w amerykańskim stylu 😉 Spodoba Wam się!
Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2019/02/17/mowa-po-angielsku/
Twitter