Jak uczyć się czasów…bez podręcznika?

jak uczyć się czasów

Najlepsza i najskuteczniejsza nauka to taka, której efekty można wykorzystywać, prawda? Po co uczyć się czasów, jeśli z nich nie korzystasz? Jeśli ich nie widzisz? Dobrze jest znać, algorytmy rozpoznawania czasów, a przede wszystkim, wiedzieć, jak uczyć się czasów. Ale nawet lepiej jest umieć je ćwiczyć W KONTEKŚCIE (np. czytając, pisząc, słuchając), a nie tylko w “ćwiczeniach na czasy teraźniejsze”.

ĆWICZENIA NA CZASY TERAŹNIEJSZE

Dlatego dzisiaj mam dla Was kilka podpowiedzi, jak uczyć się czasów na co dzień, bez ćwiczeniówek, bez podręczników. Bo się da i taki rodzaj nauki ma najwięcej sensu (i przy okazji – jest najprzyjemniejszy i najbardziej satysfakcjonujący, bo widzisz efekty!).

Jak uczyć się czasów bez ćwiczeń z podręcznika?

  1. Czytaj i szukaj

Umówmy się, samo czytanie po angielsku jeszcze niespecjalnie zbliża Cię do wymarzonej biegłości językowej. Żeby czytanie miało jakiś sens trzeba to robić z głową i… pracować nad tekstem! I czasy też można ćwiczyć czytając.

Kiedy czytasz – książkę (tu moje podpowiedzi książkowe!) czy artykuł w necie, zatrzymaj się na chwilę i podkreśl wszystkie czasy, które widzisz.

Potem, zastanów się, dlaczego w każdym z tych przypadków użyto akurat tego, a nie innego czasu. Przeanalizuj jaki rodzaj sytuacji opisuje dane zdanie – przede wszystkim, kiedy to się dzieje. I dopasuj każde ze zdań do czasów. I gotowe!

2. Mów do siebie CZASAMI

Po pierwsze, zacznij gadać do siebie. No nie ma innej opcji. W niedawnym wyzwaniu językowym pisałam Wam o różnych metodach rozgadywania się – ja na przykład gadam do siebie w aucie, bo wtedy nie wstyd, że ktoś słyszy.

Postanów sobie, że danego dnia wykorzystasz w swojej wypowiedzi dwa czasy, które znasz. Na przykład, tak pokieruj swoją wypowiedzią, aby użyć Past Simple i Past Continuous. I tak codziennie zmieniaj wyzwanie i łącz czasy ze sobą w praktyce.

3. Pisz dziennik

Pisanie dziennika jest niezwykłą i wszechstronnie rozwijającą metodą ćwiczenia swojego angielskiego. Polecam szczególnie wybranie jednej pory dnia, w której będziesz zapisywać parę linijek dotyczących mijającego dnia, np codziennie wieczorem przed snem.

W tym przypadku również, postanów sobie, że np. dzisiaj skoncentrujesz się na zapisaniu jak największej części swojej wypowiedzi w czasie Future Simple i z wykorzystaniem konstrukcji to be going to.

4. Tłumacz zdania

Przygotuj sobie listę sytuacji, w których używa się poszczególnych czasów (na przykład w postaci takich list, jak robiłam dla Was w przypadku czasów teraźniejszych). Potem, do każdego ze sposobów używania danego czasu przygotuj swoje własne zdania, przykłady. Im bardziej typowe dla Ciebie i Twojego życia, tym łatwiej je zapamiętasz. Na przykład, moją ilustracją do używania Present Simple do mówienia o nawykach, zwyczajach, upodobaniach jest zdanie: My husband doesn’t like watching chick flicks (which is true!), albo My cat doesn’t eat fish (he’s allergic to it;).

A jakie są Wasze pomysły na kreatywne uczenie się i powtarzanie czasów? Dajcie znać!
Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2019/05/31/jak-uczyc-sie-czasow-2/
Twitter