Jak rozumieć, co do nas mówią po angielsku?

jak rozumieć angielski ze słuchu

Jak ROZUMIEĆ angielski ze słuchu?

Jednym z największych mitów dotyczących nauki angielskiego jest to, że najtrudniejsze jest mówienie w tym języku. Z doświadczenia wiem, że problemem nie jest MÓWIENIE, a POROZUMIEWANIE się w tym języku. Zatem: jak rozumieć angielski ze słuchu, kiedy do nas mówią, a my bardzo chcielibyśmy wiedzieć CO?

“Porozumienie” a nie tylko “mówienie”

Z premedytacją używam zwrotu “porozumiewanie się”, bo aby się dogadać, trzeba nie tylko mówić, ale jeszcze ROZUMIEĆ, co mówią do nas. I to często wielu z Was paraliżuje i przeraża – no bo co się stanie, jeśli nie zrozumiem pytania na egzaminie albo na rozmowie kwalifikacyjnej? Co jeśli nie będę wiedzieć, o czym do mnie mówią na ulicy, czy w sklepie? A rozmawiając po angielsku przez telefon to już w ogóle narobię ze strachu… 

Ale rozumienie ze słuchu pomaga nie tylko w komunikacji. Dzięki temu można oglądać filmy w oryginale, słuchać podcastów, uczyć się języka z TED itd. 

Poprawiasz jedną umiejętność, a tyle wygrywasz. Niesamowite, hm? 😉

Dlaczego miewamy z tym kłopot?

First of all, to nie Wasza wina.

Dziękujemy, polski systemie edukacji! 

Niestety, w klasach, w których jest 20-30 uczniów i wyśrubowane podstawy programowe niemal niemożliwe jest regularne ćwiczenie komunikacji w języku angielskim. Wiem, że są tacy nauczyciele, którzy to robią (i chwała im za to!), ale ja nie miałam przyjemności takich mieć (w publicznej szkole, nie mówię o moim ukochanym College of Languages, o którym już Wam wspominałam). Więc jeśli i Wy nie byliście w grupie szczęśliwców obdarzonych nauczycielem z zajawką przede wszystkim na porozumiewanie się po angielsku, to myślę, że mogę Wam się przydać JA.

…i wtedy wchodzę ja, cała na biało….:D

Zatem, jak rozumieć angielski ze słuchu?

Tutaj potrzebujemy dwóch rodzajów strategii. 

Po pierwsze, jak to ćwiczyć rozumienie ze słuchu?

Czyli treningi przed zawodami, mówiąc innymi słowy. Takie rzeczy trzeba ćwiczyć na co dzień, szlifować swoje umiejętności nie tylko wtedy, kiedy mamy przed oczami deadline, albo już nie daj Boże żywego anglojęzycznego człowieka, który chce się z nami porozumieć. Na takie sytuacje trzeba się PRZYGOTOWAĆ. 

O tym, jak lepiej rozumieć angielski ze słuchu napisałam Wam ostatnio cały wpis, do którego lektury gorąco zachęcam. Wszystkie opisane tam metody sprawdzałam sama, a to z bardzo prostej przyczyny – ja też bardzo długo miałam problem z rozumieniem ze słuchu. To była moja pięta achillesowa i nawet jak już podchodziłam do CPE, to mimo, że mówiłam ślicznie, pisałam jeszcze piękniej, to nie byłam w stanie zrozumieć nawet pół odcinka “Przyjaciół” w oryginale. 

Dramat. 

Dramat dramat dramat. 

Dlatego z doświadczenia własnego i też moich uczniów i Was, bo często Was o to pytam (na przykład na fejsiku – jeśli jeszcze nie polajkowaliście mojego fanpage’a, to natychmiast przerwijcie czytanie, idźcie polajkować i dopiero wróćcie!) wiem, co działa. 

Wszystkie techniki znajdziecie w poprzednim wpisie, ale tutaj podsumuję:

jak rozumieć angielski ze słuchu

Po drugie, jak sobie radzić w sytuacji, w której ktoś coś do nas mówi?

Mam tu na myśli W sytuacji komunikacyjnej (czyli mówiąc wprost, kiedy masz przed sobą kogoś, kto mówi do Ciebie po angielsku i najwyraźniej oczekuje od Ciebie rozmowy) – na ulicy, w sklepie, na lotnisku – gdziekolwiek! Co robić, kiedy już znajdujesz się w sytuacji, w której musisz zrozumieć, co do Ciebie mówią?

1.Przygotuj się

Przede wszystkim, do wielu sytuacji komunikacyjnych po angielsku jednak jesteśmy w stanie się przygotować. Co więcej, nieprzygotowywanie się na spodziewane sytuacje, w których będziesz musiał/a mówić po angielsku jest zwyczajnie głupie i tylko niepotrzebnie dołoży Ci stresu. 

Jeśli wiesz, że będziesz lecieć samolotem – sprawdź słownictwo potrzebne na lotnisku. Jak jest bilet? Jak jest odprawa? Jak zapytać o numer terminala? Sprawdź to ZANIM znajdziesz się na lotnisku!

Jeśli wiesz, że jedziesz na międzynarodową konferencję, sprawdź podstawowe słownictwo dotyczące tematyki konferencji. Jeśli jedziesz na wakacje, sprawdź słówka dotyczące podróżowania, wskazywania drogi.

Co ważne, przygotowując się, sprawdzaj koniecznie WYMOWĘ wszystkich słówek. Często nie rozumiesz, co do Ciebie mówią, bo jesteś przekonany, że dane słówko wymawia się inaczej. Po co to sobie robić? Przygotuj się!

2. Skup się

To trudne, zdaję sobie z tego sprawę. W stresie nasze myśli szaleją, skupiamy się na wszystkim, tylko nie na tym, co trzeba. “A co mu odpowiem? A co to znaczy? A jak było po angielsku…”. Nie! Nie myśl! Słuchaj. Jak nagrania medytacyjnego. Wsłuchuj się w słowa rozmówcy jak w nagranie, którego treść chcesz zapisać słowo w słowo. Słuchaj uważnie! Ta z pozoru banalna kwestia często nam umyka i zwyczajnie, jesteśmy zbyt rozkojarzeni i zestresowani, żeby rzeczywiście mieć szansę zrozumieć, co się do nas mówi.

3. Obserwuj

Całą masę wskazówek dotyczących treści wypowiedzi przekazujemy ciałem, mimiką, gestami. Obserwuj, podążaj wzrokiem za tym, na co wskazuje nasz rozmówca, czytaj jego twarz, przyglądaj się reakcjom innych słuchaczy. Chociażby dzięki temu zrozumiesz, czy rozmówca opowiada żart czy być może coś go oburzyło. To jest ważna wskazówka i już Cię może nakierować na treść. 

4. Pytaj

“What do you mean?” – czyli “co masz na myśli?”

“I don’t understand, could you repeat, please? – czyli “nie rozumiem, czy możesz powtórzyć”

“I’m not a native speaker, could you please speak slower?” – “angielski nie jest moim ojczystym językiem, czy możesz mówić wolniej”

Pytaj, aby zrozumieć. W najgorszym razie po prostu powtórz słowo, którego znaczenia nie rozumiesz. Rozmówca naprawdę się domyśli i będzie próbował Ci pomóc. 

5. Parafrazuj

Powtórz tyle, ile zrozumiałeś/aś swoimi słowami. Dzięki temu rozmówca ma szansę skorygować, poprawić, dopytać inaczej. A i przy okazji Tobie łatwiej jest słuchać, bo jeśli wiesz, że nie musisz od razu odpowiadać, tylko najpierw masz powtórzyć, co zrozumiesz, to jest znacznie łatwiej. 

6. Pokazuj

Domachaj, pokaż coś gestem, wyrazem twarzy. Naprawdę, nie musisz wiedzieć, jak jest “obrzydliwy” po angielsku, każdy z nas potrafi perfekcyjnie pokazać to miną, prawda? Dlatego nie bój się tego, chodzi przede wszystkim o KOMUNIKACJĘ i dogadanie się. Jeśli nie znasz słów, pokaż, narysuj, znajdź obrazek w gazecie w pobliskim kiosku. Słowem, kombinuj, nie poddawaj się, bo się nigdy nie nauczysz tej pewności. 

7. Miej przy sobie kartkę i ołówek

Jeśli nie jesteś pewien – zapisz na kartce, albo poproś o zapisanie. Kartka przyda się też, kiedy będziesz chciał/a narysować coś, czego nazwy nie znasz po angielsku, albo kiedy będziesz chciał/a zapytać o coś, czego nie potrafisz poprawnie wymówić. 

A na koniec, gorąco zachęcam do podjęcia się wakacyjnego wyzwania, w którym przygotowałam dla Was aż 20 zadań komunikacyjnych do przećwiczenia właśnie porozumiewania się po angielsku. Sprawdźcie koniecznie i przećwiczcie czym prędzej!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2019/07/19/jak-rozumiec-angielski-ze-sluchu/
Twitter