Jak przygotować się do matury z angielskiego w 7 prostych krokach

przygotować się do matury

Kochani maturzyści! Nadszedł czas na Was – właśnie rozpoczyna się ostatni rok Waszych przygotowań do matury! Wiem, że dla wielu z Was to jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, żeby w ogóle wymawiać na głos słowo “matura” (tych zapraszam do tego wpisu tak w okolicach początku 2020 roku). Ale wiem, że są też tacy, którzy nie lubią na ostatnią chwilę i wolą systematycznie, powolutku, po troszeczku przygotować się do matury przez cały rok. A że ja zawsze należałam do tej drugiej grupy i to z tymi sympatyzuję (team #zacznijjużdzisiaj), to przygotowałam dla Was wpis o tym, jak przygotować się do matury z angielskiego i zaplanować naukę już teraz. Zatem, jeśli i Ty chcesz zacząć robotę już teraz, to koniecznie, czytaj dalej!

Krok 1: Poznaj wroga czyli zapoznaj się z formą egzaminu i wymaganym materiałem

Zaskakujące, jak wielu maturzystów nie wie nawet, jakie są wymagania na maturze, jeśli chodzi o zakres materiału. Słuchajcie, to nie jest wiedza tajemna, zarezerwowana tylko dla wybrańców. Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje nie tylko bardzo szczegółowy zakres wymaganego materiału (gramatyki i słownictwa) oraz opis zadań, jakie pojawiają się na egzaminie (wraz z przykładami!). Na stronie CKE są też arkusze z poprzednich egzaminów wraz z rozwiązaniami. Już samo to daje Wam bardzo bardzo dużo na start i zwyczajnie grzechem byłoby tych dokumentów nie znać. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do matury, to musisz wiedzieć, co będzie od Ciebie oczekiwane. Kropka. 

Krok 2: Rachunek sumienia

  • Przyjrzyj się swoim aktualnym umiejętnościom. W czym jesteś niezły/a? Co sprawia Ci największą trudność? 
  • Zrób sobie próbny test maturalny i przelicz punkty. 
  • Napisz wypracowania maturalne i poproś kogoś, kto dobrze zna angielski, o ocenę. Może to być również Twój nauczyciel albo korepetytor! Możesz też poprosić o feedback na naszej ingliszejkowej grupie wsparcia!
  • Spróbuj też zrobić sobie mini maturę ustną odpowiadając na przykładowe pytania (gotowe zestawy znajdziesz tutaj). Zachęcam do tego, abyś nagrał/a swoje odpowiedzi. Dzięki temu będziesz mógł/mogła je odtworzyć i ocenić, albo nawet poprosić kogoś bliskiego o ocenę. Dodatkowo, nagrywając się, poczujesz choć odrobinę tremy, która z pewnością będzie Ci towarzyszyła w trakcie prawdziwego egzaminu. To pozwoli urealnić warunki do tych, w których rzeczywiście będziesz zdawać egzamin.

Oceń swoje aktualne umiejętności na skali od 1-10.

przygotować się do matury

Krok 3: Priorytety

Zdecyduj, co będzie dla Ciebie najważniejsze, od czego zaczniesz i czemu poświęcisz najwięcej czasu. Przyjrzyj się swojemu rachunkowi sumienia i ocenie aktualnych umiejętności i zdecyduj, nad czym musisz popracować. Uwzględnij najwięcej powtórek na najbardziej problematyczne obszary. 

Krok 4: Perfekcyjny plan, czyli jak przygotować się do matury krok po kroku

Zaplanuj swoją pracę! Przyjrzyj się swojemu rozkładowi tygodnia i zdecyduj, kiedy możesz poświęcić czas na angielski. Jeśli przypadkiem należysz do tej strasznie zapracowanej i zalatanej grupy, co to NIE MA CZASU NA NAUKĘ, to marsz do mojego poprzedniego wpisu na ten temat.

Jak się domyślasz, ja należę do tych, co to twierdzą, że trzeba szukać możliwości a nie wymówek i brak czasu nie jest wymówką. A to dlatego, że problemem zwykle nie jest brak czasu, a zła jego organizacja, albo… nieświadomość swoich priorytetów. Ech. Praca u podstaw! 

Wybierz dni i godziny, w których będziesz siadać do angielsku. Wpisz to w kalendarz! Tylko w ten sposób zmotywujesz się do regularności! Co ważne, nie musisz spędzać nad angielskim 5 dni w tygodniu po 5 godzin. Oczywiście, ilość czasu, który musisz włożyć w angielski będzie zależny od tego, na jakim poziomie jest ten Twój angielski teraz i jak dużo masz zaległości do nadrobienia. 

Bądź realistą. Nie zakładaj, że będziesz się uczyć codziennie po kilka godzin, nie planuj nauki w dni, w które wiesz, że jesteś dętką, nie planuj pod rzeczywistość, której nie ma. Uwzględnij swoje inne plany, swoje preferencje, życie codzienne. Jeśli zaplanujesz przesadnie optymistycznie, to czeka Cię tylko frustracja i zniechęcenie.

Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych wskazówek, jak zaplanować swoją naukę, to podrzucam jeszcze wpis o planowaniu powtórek przedegzaminacyjnych i e-book o samodzielnej nauce angielskego. 

Krok 5: Przygotuj materiały

I to jest chyba najważniejszy krok! Jeśli już wiesz, nad czym będziesz pracować, zaplanuj, skąd weźmiesz materiały, ćwiczenia, zestawy, nagrania…. Zrób sobie bazę materiałów. Po to, aby kiedy siądziesz do nauki, nie zaczynać od przegrzebywania internetów, tylko od prawdziwej pracy. 

No właśnie, a skąd brać te materiały?

Gramatyka

Na rynku dostępnych jest cała masa dobrych podręczników do gramatyki, repetytoriów, testów – do wyboru, do koloru. Jeśli chcecie ćwiczenia online, to sprawdźcie tutaj:

Perfect English Grammar

British Council

English Grammar

A jeśli potrzebujesz, aby ktoś Ci sensownie tę gramatykę wytłumaczył, to wbijaj na kanał Rock Your English!

Słownictwo

Tutaj chętnie podrzucę Wam materiały, które przygotowywałam w ramach akcji 15 tygodni do matury z angielskiego z Englishake 2 lata temu. Do każdego zakresu tematycznego przygotowałam dla Was filmik i artykuł do przeczytania wraz z fiszkami ze słówkami. Gotowe materiały do pracy!

Słówek możecie pouczyć się też z Arleną Witt, Gettin English albo English with Lucy. Jeśli chodzi o słownictwo, to tutaj internet jest kopalnią materiałów. Jeśli umiecie znaleźć w necie info,ile kosztowały nowe buty Kylie Jenner, to z pewnością umiecie znaleźć też dobre stronki do powtórki słówek na maturę 😀

Podrzucam jeszcze dwa wpisy o tym, jak uczyć się słówek – tutaj o mnemotechnikach, a tutaj o ogólnych strategiach, jak się (nie) uczyć słownictwa po angielsku. 

Słuchanie

Sporo o tym, jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu pisałam Wam już w tym wpisie. Podrzucam Wam tam podcasty do słuchania, filmy do oglądania i całą masę podpowiedzi, jak się za to zabrać 😉

Czytanie

O tym, jak rzeczywiście uczyć się angielskiego dzięki czytaniu, też już Wam pisałam. Sporo ćwiczeń na rozumienie tekstu czytanego znajdziecie u Gettin English.

Ale najprostsza metoda, jaka przychodzi mi do głowy, to… tłumaczenie. Bierzesz artykuł z internetu (dowolna strona, o czymkolwiek lubisz czytać) i tłumaczysz na polski. Pracujesz ze słownikiem, ćwiczysz jednocześnie słownictwo, gramatykę…przyda Ci się to również w zadaniach z use of English i podczas pisania wypracowania. Możesz też czytać tekst po angielsku, a potem go próbować streścić (najlepiej po angielsku!). Ważne, aby przygotować sobie artykuły/książki wcześniej 😉

Pisanie

Pisz jak najwięcej! Pisz pamiętnik, pisz listy do znajomych, którzy też chcą w ten sposób poćwiczyć angielski przed maturą, dyskutuj na anglojęzycznych grupach na fejsie. Tłumacz! Tłumaczenie jest także doskonałą formą ćwiczenia pisania – możesz najpierw tłumaczyć tekst z angielskiego na polski, a potem z polskiego na angielski. Dzięki temu, masz od razu wzorcową odpowiedź w postaci oryginalnego artykułu! A tutaj podrzucam też parę wskazówek, jak pisać po angielsku LEPIEJ 😉 Taki przydaś. 

Mówienie

Na Englishake znajdziesz całą kategorię wpisów o tym, jak ćwiczyć mówienie. To, co polecam najbardziej, to znalezienie sobie partnera do rozmów albo zapisanie się na spotkania anglojęzycznego klubu Toastmasters. Wtedy masz naturalną okazją do przełamania barier w mówieniu po angielsku. Pamiętaj tylko, że tutaj im wcześniej, tym lepiej. Jeśli zaczniesz rozgadywać się na tydzień przed maturą, to nie licz na spektakularne efekty!

Krok 6: Naucz się rozwiązywać zadania maturalne

Znajomość angielskiego to jedno, a umiejętność rozwiązywania zadań maturalnych, to niestety czasem zupełnie osobna umiejętność… W ubiegłym roku przygotowałam dla Was mega obszerne opisy poszczególnych zadań maturalnych, wraz z propozycjami ćwiczeń i strategiami ich rozwiązywania. Zacznij od tego:

Dzięki temu dowiesz się, ile czasu zajmują Ci poszczególne rodzaje ćwiczeń, jak się za nie zabrać, jak się przygotowywać. To jest trochę jak sprawdzenie planu trasy przed biegiem albo przymiarka kostiumów przed przedstawieniem 😉 

Krok 7: Zaplanuj wypełniacze

Otaczaj się angielskim. Masz jeszcze kilka miesięcy, więc każda forma przebywania z angielskim zbliża Cię do upragnionego poziomu i umiejętności. Co możesz robić, aby “przebywać” sobie z angielskim?

Tyle ode mnie! Do roboty!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2019/11/01/przygotowac-sie-do-matury-z-angielskiego/
Twitter