Angielski z YouTube – 9 różnych sposobów na naukę

angielski z YouTube

Szukanie materiałów do nauki angielskiego w internecie może być udręką – jest tego ogrom! Dlatego dzisiaj proponuję coś ekstra prostego: aż 9 sposobów na ćwiczenie swojego angielskiego za pomocą… jednego (wybranego) filmiku! Poćwiczycie w ten sposób: gramatykę, słownictwo, słuchanie, czytanie, a nawet… mówienie! Ciekawi, jak może wyglądać Wasz angielski z YouTube? Zapraszam!

Angielski z YouTube…ale jak?

Angielski z YouTube wydaje się być oczywistym pomysłem, zwłaszcza, jeśli uczycie się angielskiego sami. I rzeczywiście, znajdziecie tam całą masę filmików o gramatyce, słownictwie, wymowie… Ja sama śledzę kanały Arleny Witt, Rock Your English, czy English with Lucy. Ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że słuchanie i rozumienie to jedno, a PRAKTYKA to drugie. Bez ćwiczenia swoich umiejętności językowych i wykorzystywania nabywanej wiedzy ciężko o widoczne postępy (swoją drogą popełniłam ostatnio cały wpis na temat braku postępów w nauce, może dotyczy to także Was:). A jak nie ma postępów, to nie ma i motywacji…Dlatego dzisiaj mam dla Was coś super prostego i jednocześnie, super efektywnego. 

1 filmik = 9 sposobów na ćwiczenie angielskiego

Angielski z YouTube to był pewien skrót myślowy – filmik może pochodzić z TED, Coursera, może to też być samo nagranie Waszego ulubionego podcastu (ja na przykład bardzo bardzo lubię Luke’s English podcast), albo propozycja przygotowana właśnie dla uczących się języka (jak np. materiały British Council). Nie ma to znaczenia – ma być jeden, w miarę na Waszym poziomie (a kto nie wie, na jakim jest poziomie, niech bryknie sprawdzić).

Przykładowe filmiki na YouTube na różnych poziomach:

A1-A2 – London sightseeing

B1-B2 – Halloween

C1-C2 – How to learn any language in six months

 

W przypadku niektórych filmików, macie co prawda do dyspozycji ćwiczenia, transkrypcje i podpowiedzi, ale spróbujcie z nich nie korzystać (przynajmniej na razie), tylko przerobić wszystkie ćwiczenia po kolei!

1. Słuchaj i powtarzaj

Zadanie: Słuchaj nagrania i próbuj powtarzać zdanie po zdaniu za lektorem. Możesz zatrzymywać nagranie, ale możesz też próbować po prostu mówić jednocześnie z nim. W tym ćwiczeniu, nie musisz skupiać się na tym, o czym jest mowa. Chodzi tylko o powtarzanie za nagraniem.

Poziom trudności: **

W ten sposób ćwiczysz: wymowę

2. Wysłuchaj i opowiedz, o czym to było (po polsku)

Zadanie: Przesłuchaj całego nagrania (jeden, dwa, trzy razy – tyle, ile będziesz potrzebować). W 2 minuty opowiedz sobie na głos, o czym było to nagranie. Nie musisz opowiadać bardzo szczegółowo, wyobraź sobie, że Twój przyjaciel/babcia/sąsiad ani trochę nie zna angielskiego i chciał/a się dowiedzieć, o czym to było. 

Poziom trudności: **

W ten sposób ćwiczysz: rozumienie ze słuchu

3. Wysłuchaj i opowiedz, o czym to było (po angielsku)

Zadanie: Przesłuchaj całego nagrania (jeden, dwa, trzy razy – tyle, ile będziesz potrzebować). W 2 minuty opowiedz sobie na głos, o czym było to nagranie, ale tym razem, zrób to po angielsku – tak, jak umiesz. Możesz się nagrać na dyktafon albo opowiedzieć komuś, ale możesz też pogadać sam/a do siebie. Znów, nie musisz opowiadać bardzo szczegółowo, po prostu streść z grubsza, o co chodziło. W międzyczasie, jeśli zabraknie Ci jakiegoś zwrotu albo słówka, wynotuj je sobie na karteczce, a później sprawdź w słowniku. Jeśli chcesz, powtórz swoją wypowiedź jeszcze raz, używając wynotowanych słówek (pisałam o tej metodzie przy okazji wyzwania językowego).

Poziom trudności: ***

W ten sposób ćwiczysz: rozumienie ze słuchu, mówienie, słownictwo

4. Tłumacz “na żywo”

Zadanie: Włącz nagranie i spróbuj jednocześnie tłumaczyć je na polski – tak, jak robią to tłumacze symultaniczni. Początkowo, być może będziesz musiał/a pomijać pewne fragmenty, część upraszczać, ale nie zniechęcaj się. Na początku pewnie uda Ci się tylko przekazać główną ideę, ale z czasem będziesz w stanie całkiem precyzyjnie oddać całą wypowiedź!

Poziom trudności: *****

W ten sposób ćwiczysz: rozumienie ze słuchu, słownictwo, gramatykę

5. Zrób transkrypcję

Zadanie: Słuchaj nagrania i zapisuj słowo w słowo jego treść. Możesz włączyć nagranie w zwolnionym tempie (tutaj instrukcja, jak to zrobić na YouTube), możesz cofać i powtarzać tyle razy, ile potrzebujesz. Spróbuj spisać całą treść nagrania!

Poziom trudności: *****

W ten sposób ćwiczysz: rozumienie ze słuchu, poniekąd także słownictwo i gramatykę (jeśli czegoś nie dosłyszysz, możesz się domyślić z kontekstu albo wnioskując z zasad gramatycznych…), o transkrypcjach pisałam Wam już kiedyś tutaj. A dodatkowa korzyść z tego jest taka, że jeśli się wyśmigacie w robieniu tego typu rzeczy, to możecie później zostać tłumaczami/transkrybentami (jest takie słowo?:O) np. dla youtuberów albo podcasterów (np Luke z Luke’s English Podcast ma swoją Orion Team). 

Pssst! Jeśli chcesz sprawdzić poprawność swojego zapisu, możesz skorzystać z napisów!

6. Jaki to czas i dlaczego?

Zadanie: mając przed oczami transkrypcję nagrania, podkreśl wszystkie czasowniki i określ, w jakim czasie zostały użyte. Spróbuj wyjaśnić, dlaczego akurat tego czasu użyto. Możesz to zrobić po polsku, ale możesz się też pokusić o wyjaśnienie w języku angielskim. A jeśli nie masz pewności, dlaczego akurat takiego czasu użyto, skorzystaj z moich czasowych podpowiedzi 😉

Poziom trudności: **/***

W ten sposób ćwiczysz: gramatykę

7. Przetłumacz całe nagranie na polski

Zadanie: Przetłumacz treść całego nagrania na język polski. Możesz korzystać z zapisu, który wygenerujesz w ramach poprzedniego ćwiczenia, możesz się wspomagać nagraniem, słownikiem…czymkolwiek! Ważne, aby powstał z tego zapis w języku polskim. Przy okazji, wynotuj słówka, których nie znałaś/eś wcześniej. 

Poziom trudności: ***

W ten sposób ćwiczysz: słownictwo, gramatykę

Psssst! Przy tłumaczeniu mogą Ci się przydać te narzędzia 😉

8. Przetłumacz z powrotem na angielski

Zadanie: Nie podglądając oryginalnej anglojęzycznej wersji, weź swoją polską wersję i przetłumacz ją na angielski. Znów, wspomagaj się słownikiem, jeśli tylko potrzebujesz. Następnie, porównaj swoją wersję z oryginałem – sprawdź, gdzie pojawiły się różnice, wynotuj wnioski.

Poziom trudności: *****

W ten sposób ćwiczyć: słownictwo, gramatykę, pisanie

9. Czytaj na głos

Zadanie: skorzystaj ze swojej transkrypcji w języku angielskim i poćwicz wymowę. Odczytaj cały tekst na głos – możesz się nagrać na dyktafon, tak będzie łatwiej. Następnie odsłuchaj wersji oryginalnej i porównaj ze swoją. Popraw i nagraj się jeszcze raz tak, aby Twoja wymowa była maksymalnie zbliżona do tej z oryginalnego filmiku.

Poziom trudności: *

W ten sposób ćwiczysz: wymowę, mówienie

Jak widzicie, nie trzeba kupować miliona książek, przegrzebywać stu tysięcy stron internetowych ani pobierać setek aplikacji do nauki języka. Tak naprawdę, angielski z YouTube to bardzo prosta i wszechstronna metoda nauki – za pomocą jednego filmiku czy nagrania, jesteście w stanie poćwiczyć niemal wszystkie kluczowe umiejętności językowe! Jestem zresztą pewna, że bylibyście w stanie wymyślić jeszcze parę kreatywnych sposobów na wykorzystanie jednego nagrania i z chęcią przyjmę Wasze propozycje – sekcja komentarzy jest Wasza!

 

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2019/11/15/angielski-z-youtube-2/
Twitter