Ja wiem, wszyscy liczyliśmy na to, że z powodu pandemii matury zostaną odwołane, a komisje uwierzą nam na słowo i na podstawie naszych własnych deklaracji co do znajomości angielskiego dadzą nam po 100% i nara. No ale niestety, z niezrozumiałych zupełnie przyczyn tak się nie stało, a to oznacza, że jednak trzeba się do tej matury z angielskiego przygotować. Najważniejsze, to wiedzieć, jak wygląda matura z angielskiego. Jest to kluczowa kwestia przed jakimkolwiek egzaminem, który przyjdzie Wam zdawać.
Uniwersalna i podstawowa zasada każdej wojny: POZNAJ WROGA!
Znając rodzaj zadań, przewidziany czas, sprawdzane umiejętności, masz rzeczywiście szanse dobrze się przygotować i… dobrze się nastawić. A nastawienie też jest ważne, bo stres przed egzaminem może czasem skutecznie zniweczyć nasze starania o to, aby dobrze wypaść.
Dobrze jest też wiedzieć, jakie ogólnie przyjąć strategie i jak zaplanować naukę. Jednak najważniejsze, to wiedzieć, co Cię czeka.
Jak wygląda matura z angielskiego?
Matura z angielskiego dzieli się na dwie części – maturę ustną i maturę pisemną. Zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, takie dwie części egzaminacyjne się pojawiają.
Matura pisemna
Jak wygląda matura pisemna?
- Znajomość środków językowych, w tym:
- Rozumienie tekstów pisanych
- Rozumienie ze słuchu
- Wypowiedź pisemna:
Zachęcam do przejrzenia wszystkich wpisów dotyczących poszczególnych typów zadań. Opisałam tam szczegółowo czasy, zakres materiału, a także to, jak się przygotowywać do poszczególnych zadań oraz przykładowe ćwiczenia.
Matura pisemna – ile trwa?
W wersji podstawowej, całość mieści się w 120 minutach, w wersji rozszerzonej – 150 minutach. To jest niestety dużo czasu i musicie być przygotowani na to, że ciężko jest utrzymać koncentrację uwagi przez tak długi czas. Dlatego przygotowując się do egzaminu, bierzcie poprawkę na swoje zmęczenie i na to, że rozwiązywanie poszczególnych zadań może Wam zająć więcej czasu, niż kiedy robiliście to w domu. To, co można zrobić, to co kilkanaście minut odrywać wzrok od arkusza – zamknąć oczy na chwilę, pomasować skronie, poruszać głową.
Brzmi banalnie?
Owszem, ale po 150 minutach siedzenia w napięciu sami zrozumiecie, że to było konieczne. Nie bez powodu lekcje szkolne trwają 45 minut i po każdych 45 minutach dostajecie przerwę. Nasz umysł nie jest w stanie intensywnie pracować dłużej. Dlatego zadbajcie o siebie także przed egzaminem – wyśpijcie się (żadnych powtórek po nocach!), zjedzcie rano śniadanie (sprawdzone, żadnych eksperymentów), uprzedźcie rodzinę, że potrzebujecie spokoju, a nie sprzeczek i marudzenia o pierdoły 😉
Matura ustna
Jak wygląda matura ustna?
Matura ustna, to:
- Matura ustna: pytania rozgrzewkowe i odgrywanie ról
- Matura ustna: opis ilustracji
- Matura ustna: wypowiedź na podstawie materiału stymulującego
Zachęcam także do przejrzenia przykładowych gotowych zestawów maturalnych, które dla Was przygotowałam:
Zestaw maturalny na ustny angielski 1
Zestaw maturalny na ustny angielski 2
Zestaw maturalny na ustny angielski 3
Matura ustna – ile trwa?
Matura ustna trwa zwykle ok. 15 minut i nie ma to znaczenia, czy zdecydowaliście się zdawać maturę podstawową czy rozszerzoną. 15 minut to niedużo, co z jednej strony stanowi plus, a z drugiej minus. Krótki czas egzaminu, to oczywiście mniej stresu, mniejsza liczba wypowiedzianych słów, a zatem i prawdopodobieństwo błędów mniejsze. Z drugiej strony, jest znacznie mniej czasu na to, żeby się popisać – słownictwem, gramatyką, wymową. Dlatego warto być dobrze przygotowanym i skoncentrowanym od pierwszych minut egzaminu! Jeśli potrzebujecie podpowiedzieć, jak lepiej radzić sobie z mówieniem po angielsku, to podrzucam parę wskazówek:
- Ucz się prawidłowej wymowy, aby mieć pewność, że egzaminator Cię zrozumie
- Ucz się rozumienia ze słuchu, aby mieć pewność, że zrozumiesz pytania egzaminatora
- Ucz się słownictwa, aby wiedzieć, o co chodzi w pytaniu i aby mieć większą swobodę wypowiedzi
Podsumowując, nie taka matura straszna, jak ją malują 😛 Rozkładając sobie egzamin na czynniki pierwsze i przygotowując się na poszczególne rodzaje zadań, jesteście w stanie zdać nawet nie mając super dobrego angielskiego. Grunt, to wiedzieć, czego się spodziewać i… ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!