9 kluczowych pytań o artykuł na maturze z angielskiego

artykuł na maturze z angielskiego

Matura już tuż tuż…Nie no, żartuję, jeszcze trochę! Ale część z Was zapewne już powoli się zabiera za porządniejsze powtórki i przygotowania. I całkiem słusznie! Jeśli czytaliście mój tekst o tym, kiedy zacząć się przygotowywać do matury, to już wiecie, że…to zależy! Jeśli chodzi o pisanie wypracowań na maturze, to warto je ćwiczyć regularnie i dochodzić do wprawy. Zwłaszcza, że pisząc możecie ćwiczyć także inne rzeczy – słownictwo, gramatykę…Dzisiaj ułatwię Wam trochę przygotowania i odpowiadam na popularne pytania o artykuł na maturze z angielskiego! Na początek jednak podrzucam Wam cały tekst o tym, jak w ogóle przygotowywać się do matury, jak wygląda egzamin maturalny, no i kluczowe – jak napisać artykuł na maturze. Jak już wszystko przeczytacie, to wracajcie sprawdzić, najczęstsze pytania o artykuł pna maturze z angielskiego!

Najczęstsze pytania o artykuł na maturze z angielskiego

1.Czy da się dostać 0 punktów za artykuł?

No da się, ale trzeba się mocno postarać. W zasadzie, żeby dostać JAKIKOLWIEK punkt, wystarczy zachować formę artykułu (nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie) i odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie zadania. Dlatego scenariusz “0 punktów za artykuł na maturze” jest możliwy, ale… mało prawdopodobny.

2. Czego się uczyć, aby dobrze napisać artykuł?

Sporo na ten temat pisałam we wpisie poświęconym tylko artykułom na maturze, ale to co najważniejsze: gramatyka i słownictwo. Jeśli chodzi o gramatykę, to w artykule możesz zabłysnąć znajomością ciekawych struktur gramatycznych. Zapoznaj się z inwersją emfatyczną, impersonal passive, albo zdaniami warunkowymi – dzięki temu, Twój artykuł będzie ciekawszy, bardziej dynamiczny i zwyczajnie ma szansę na więcej punktów. W przypadku słownictwa – przygotuj sobie kilka w miarę uniwersalnych cytatów, idiomów i przysłów. Te wyjątkowo podnoszą wartość artykułu!

3. Ile czasu zajmuje napisanie artykułu na maturze?

Hmmm, to zależy, jak szybko piszesz! Na całą część sprawdzającą znajomość struktur leksykalno-gramatycznych masz 70 minut, czyli z grubsza licząc, pisanie artykułu nie powinno Ci zająć więcej niż 45 minut. Co jest absolutnie wykonalne! Pamiętaj jednak, aby ćwiczyć pisanie (ręcznie!!!) przed prawdziwym egzaminem. Wielu z Was jest zaskoczonych ile czasu zajmuje im pisanie długopisem, a nie na komputerze, więc lepiej uniknąć takich przykrych niespodzianek w dniu matury!

4. Ile minimum słów musi mieć mój artykuł?

Twój artykuł na maturze z angielskiego ma mieć między 200 a 250 słów, a to naprawdę niedużo. Jeśli zwyczajnie wypełnisz treścią główne części artykułu (nagłówek, wstęp, kilka zdań rozwinięcia i podsumowanie), to naprawdę osiągniesz limit słów bez większego wysiłku. Absolutne minimum poniżej którego tracisz punkty za zakres i poprawność środków językowych to 160 słów.

5. Ile maksymalnie można dostać punktów za artykuł?

Za artykuł na maturze z angielskiego można dostać max. 13 punktów. Na sumę punktów składa się kilka elementów: 

  • Zgodność z poleceniem – 0-5
  • Spójność i logika wypowiedzi – 0-2
  • Zakres środków językowych – 0-3
  • Poprawność środków językowych – 0-3

6. Co oceniają egzaminatorzy?

Egzaminatorzy oceniają kilka podstawowych elementów Twojego artykułu. Po pierwsze, patrzą oczywiście na treść i formę Twojego wypracowania. Oceniają, czy Twoja praca jest na temat, jest podzielona na sensowne części, czy Twój wstęp, rozwinięcie i zakończenie są w odpowiednich proporcjach, czy praca odpowiada na polecenie, czy jest odpowiedniej długości (200-250 słów). Oceniają także spójność i logikę wypowiedzi – czy płynnie przechodzisz od jednej myśli do drugiej. Aż w końcu, wisienka na torcie, czyli zakres środków językowych – to, czy stosujesz precyzyjne i różnorodne sformułowania i konstrukcje gramatyczne i poprawność językowa – dostaniesz mniej punktów za wszelkie błędy leksykalne, ortograficzne, interpunkcyjne. 

7. O czym może być artykuł na maturze?

Generalnie zamysłem twórców egzaminów maturalnych nie jest testować Waszej wiedzy o świecie ani poglądów, a znajomość angielskiego 🙂 Dlatego nie macie się co obawiać, o bardzo szczegółowe, dziwne albo niszowe tematy. Pewną wskazówką jest zakres tematyczny matury, czyli główne bloki: człowiek, dom, szkoła, praca, żywienie, kultura, sport, zdrowie, zakupy, rodzina, podróże, nauka i technika, świat przyrody, państwo i społeczeństwo oraz elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych. Pod poszczególne kategorie podlinkowałam Wam archiwalne wpisy blogowe, w których znajdziecie materiały do poszerzania słownictwa z każdej tych dziedzin!

8. Czy artykuł piszemy językiem formalnym czy nieformalnym?

Możemy i takim i takim, byle nie kolokwialnym, wulgarnym i niepoprawnym gramatycznie 🙂 W przypadku artykułu, umiejętność zabawy strukturami gramatycznymi jest oceniana absolutnie na plus i to właśnie w tej formie najłatwiej jest się znajomością takowych popisać!

9. Czy można korzystać ze słownika?

Nie można. Ale można się dobrze przygotować! A w tym przypadku, dobrze przygotować, to znaczy:

  • wypisać kilka przydatnych zwrotów do artykułu (pomysły na otwarcie artykułu, jak podsumowywać, jak przechodzić od jednej myśli do drugiej)
  • przygotować sobie cytaty, idiomy, przysłowia, które można wykorzystać na wstępie lub w podsumowaniu (o tym, jak to robić pisałam tutaj)
  • powtórzyć słówka na dzień przed egzaminem i wybrać kilka (serio, kilka!) ulubionych, ładnych, ciekawych słówek, które spróbujesz upchnąć w swoim artykule
  • no i najważniejsze – będziesz regularnie uczyć się słówek, żeby zwyczajnie mieć bogaty zasób słownictwa, który nie będzie Cię ograniczał. A jeśli potrzebujesz podpowiedzi, jak się uczyć słówek, to znajdziesz ją o tu.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące artykułu na maturze, to pisz śmiało w komentarzach albo pędź do samego źródła, czyli do informatorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej!

Lubisz? Udostępnij:
RSS
Facebook
Google+
https://englishake.pl/2020/10/23/artykul-na-maturze-z-angielskiego/
Twitter