Matura 2021 z angielskiego z Englishake

Drodzy Maturzyści! Myślami jeszcze pewnie jesteście na wakacjach, a w szkole już zaczynają straszyć MATURAMI? I bardzo słusznie! Bo te 9 miesięcy do matury minie Wam ekspresowo i nim się obejrzycie, będziecie wyszukiwać w Google: Jak zdać maturę z angielskiego nic nie umiejąc albo: Jak przygotować się do matury z angielskiego w 2 tygodnie?Przygotowanie do matury z angielskiego nie musi być jednak ani dramatyczne, ani chaotyczne, ani stresujące. Ważne tylko, abyście zabrali się do tego z głową!

Aby uniknąć dramatycznych scenariuszy, zapraszam po całą masę materiałów do nauki do matury! Dzięki nim zrobicie sobie kompleksową powtórkę – bezboleśnie, w międzyczasach i co najważniejsze – skutecznie!

Zebrałam dla Was najważniejsze materiały (aż 45 wpisów!), które ułatwią Wam przygotowanie się do tego ważnego egzaminu. Pogrupowałam je w logiczne części tak, abyście Wy mogli maksymalnie skupić się na ćwiczeniach i powtórkach, a nie na szukaniu materiałów i planowaniu.

Nie ma za co! 😉

Przygotowanie do matury z angielskiego – podstawy

W tym miejscu zebrałam dla Was najważniejsze informacje dotyczące tego, jak zacząć swoją PRZYGODĘ (hehe:P) z przygotowaniami do matury. Absolutnie nie po to, aby Was straszyć – wręcz przeciwnie! Im więcej wiecie o samym egzaminie i im lepszy będziecie mieć plan powtórek, tym mniej stresujące będzie dla Was to całe doświadczenie!

Jak wygląda matura z angielskiego?

Najważniejsze informacje dotyczące struktury i przebiegu egzaminu – zakres materiału, charakterystyka zadań, które Was czekają, logistyka egzaminów. Dzięki zapoznaniu się z formułą egzaminu, dużo łatwiej będzie Wam się do niego przygotować. Będziecie wiedzieć również, gdzie szukać dodatkowych informacji dotyczących matury i przygotowania się do niej. Lektura obowiązkowa!

Przygotowanie do matury z angielskiego w 7 prostych krokach

Tutaj znajdziecie wskazówki dotyczące planowania swojej nauki – gdzie szukać materiałów do nauki, co powtórzyć przed maturą, jak rozłożyć powtórki tak, aby się nauczyć, ale nie zamęczyć.

Ogólne strategie na przygotowanie do matury z angielskiego

W tym wpisie opisałam ogólne strategie pomocne w przygotowywaniu się do matury z angielskiego. Zawarłam tam wskazówki, które pokażą Ci, jak podejść do wyzwania, które Cię czeka i… nie zwariować 🙂

Planowanie nauki do egzaminu

W tym wpisie opisuję co powtarzać w zależności od tego, ile masz czasu do egzaminu. Krok po kroku tłumaczę, na których zagadnieniach się skoncentrować i jak rozplanować swoją pracę.

Strategie rozwiązywania zadań maturalnych – środki językowe

W poniższych wpisach znajdziecie wskazówki, jak przygotować się do poszczególnych zadań na maturze. Opisałam dokładnie, co jest od Was oczekiwane, jakie są szanse, że dany typ zadania pojawi się na Waszym egzaminie, oraz co najważniejsze – jak się przygotować do tego jeszcze przed maturą i jak do tego podejść już w dniu egzaminu. Wszystko po to, abyście na prawdziwym egzaminie nie tracili czasu na rozkminianie, co autor miał na myśli, tylko czym prędzej zabrali się do pracy.

Strategie rozwiązywania zadań maturalnych – czytanie

Jednym z ważnych zadań na maturze jest rozumienie tekstów pisanych, czyli nic innego, jak czytanie ze zrozumieniem. W pierwszym wpisie z serii, znajdziecie dokładny opis tego zadania, oraz strategie przygotowywania się do tego i powtórek. Kolejny wpis, to wskazówki, jak uczyć się czytać po angielsku ze zrozumieniem – co czytać, gdzie szukać tekstów do ćwiczeń i jak ogólnie budować tę umiejętność.

Strategie rozwiązywania zadań maturalnych – słuchanie

Kolejne Wasze zadanie na maturze z angielskiego, to oczywiście rozumienie ze słuchu, czyli po naszem – słuchanka 😉 Podobnie, jak w przypadku czytania ze zrozumieniem, pierwszy wpis to szczegółowy opis zadania na maturze. Pozostałe dotyczą ogólnych strategii rozwijania umiejętności rozumienia ze słuchu. A warto pamiętać, że umiejętność ta jest szczególnie ważna także podczas egzaminu ustnego! Musicie przecież nie tylko MÓWIĆ, ale też ROZUMIEĆ, co mówi i o co pyta egzaminator. Dlatego nie bagatelizujcie też umiejętności i przyłóżcie się do niej porządnie!

Strategie rozwiązywania zadań maturalnych – wypracowania

Tutaj z kolei, przygotowałam dla Was podpowiedzi, jak i czego się uczyć, aby napisać dobre wypracowanie na maturze. We wpisach znajdziecie też wskazówki, jak ćwiczyć umiejętność pisania i na czym się skoncentrować, aby dostać maksimum punktów.

Strategie rozwiązywania zadań maturalnych – matura ustna

Poniższa seria wpisów, to szereg wskazówek, jak i co powtarzać przed maturą ustną. Pierwsze trzy wpisy dotyczą stricte sytuacji egzaminacyjnej – znajdziecie w nich opis zadań, oczekiwania egzaminatorów i strategie odpowiadania na ich pytania. Zawarłam tam też masę przykładów i podpowiedzi! Kolejne wpisy, to ogólne strategie ćwiczenia mówienia po angielsku, które pomogą Wam poczuć się swobodniej mówiąc w obcym języku.

Gotowe zestawy maturalne do matury ustnej z angielskiego

Zestawy, które dla Was przygotowałam, to nie tylko przykładowe pytania, jakie możecie usłyszeć w trakcie egzmainu ustnego. To także przydatne słownictwo do każdego zadania oraz podpowiedzi, jak dane zadanie wygląda w praktyce i jak się do niego przygotować.

Słownictwo do matury z angielskiego

Poniżej znajdziecie linki do wpisów, które pomogą Wam poszerzyć swoje słownictwo przed maturą. Wpisy zostały podzielone wg obszarów tematycznych sprawdzanych podczas egzaminu maturalnego. W każdym wpisie znajdziecie materiał do słuchania i do czytania, dzięki którym w najbardziej naturalny sposób będziecie mogli powtórzyć sobie słownictwo z danej dziedziny. Dodatkowo, wpisy zawierają też zestawy fiszek do druku, dzięki którym w łatwy sposób będziecie mogli zrobić sobie powtórkę. Seria rozpoczyna się natomiast kilkoma wpisami dotyczącymi tego, jak w ogóle uczyć się słówek. Parę słów o mnemotechnikach i innych strategiach przyswajania słownictwa.

Przygotowanie do matury z angielskiego – podsumowanie

Nie ma co ściemniać – nauka angielskiego jest szalenie ważna w dzisiejszych czasach. Nie tylko w kontekście zdania matury, ale przede wszystkim, ze względu na multum korzyści, które wiążą się z dobrą znajomością języków obcych. Mam ogromną nadzieję, że dzięki powyższym materiałom nie tylko poczujecie się mniej zagubieni w przygotowaniach do egzaminu, ale też że zwczajnie polubicie się uczyć angielskiego. A jeśli Wy sami wypracowaliście już jakieś skuteczne metody nauki do maury – koniecznie podzielcie się nimi w sekcji komentarzy!